Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
25.03.2016 aktualizacja 25.03.2016

Raport: umiarkowane picie alkoholu wcale nie przedłuża życia

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Mitem jest dość powszechne przekonanie, że kieliszek wina do obiadu jest dobry dla zdrowia. Z najnowszego raportu wynika, że umiarkowane picie alkoholu wcale nie przedłuża życia – pisze „The Journal of Studies on Alcohol and Drugs”.

Współautor opracowania dr Tim Naimi z Boston Medical Center twierdzi, że przeanalizował 87 badań na temat wpływu umiarkowanego picia alkoholu na zdrowie. Objęto nimi ponad 4 mln osób, a niektóre obserwacje trwały nawet kilkadziesiąt lat.

Według dr Naimi, ta metaanaliza nie pozostawia żadnych wątpliwości, że najlepszym zdrowiem cieszą się te osoby, które prawie w ogóle nie piją alkoholu. Należy zatem skończyć z mitem rozpowszechnianym od ponad 20 lat, że umiarkowane ilości alkoholu służą zdrowiu (dwa drinki dziennie). Bo nie służą.

Jego zdaniem, jest to nieporozumienie, które wynika z tego, że w przeprowadzonych dotąd badaniach nie uwzględniono, że wiele osób określanych jako abstynenci nie piją alkoholu z powodu złego stanu zdrowia, a nie dla jego zachowania. Nic dziwnego, że żyją oni krócej niż ci, którzy piją umiarkowane ilości alkoholu. Na ogół nie brano pod uwagę jedynie tych abstynentów, którzy przez całe życie nie pili alkoholu.

Dr Naimi uważa, że zwolennicy umiarkowanego picia alkoholu często cieszą się lepszym zdrowia i nie ma to nic wspólnego ze spożywanym do obiadu czerwonym winem, lecz ze statusem społecznego. Zwolennicy umiarkowanego picia alkoholu zwykle są lepiej sytuowani i bardziej dbają o zdrowie.

Czy ze względów zdrowotnych lepiej zatem być abstynentem?

Kolejny współautor raportu University of Victoria\'s Centre for Addictions Research w Kanadzie Tim Stockwell podkreśla, że korzystne dla zdrowia może być jedynie okazjonalne sięganie po trunki, np. podczas jakieś uroczystości. Za takie uznawane jest wypicie jednego drinka średnio raz w na 10 dni. Zgroza? (PAP)

zbw/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024