Pięć polskich projektów weźmie udział w Quarry Life Award

Fot. Fotolia

Ochrona dzikich pszczół, różnorodność grzybów wspomagających wzrost drzew oraz inwentaryzacja fauny i flory, to wybrane tematy badań naukowych, które będą realizowane podczas polskiej edycji Quarry Life Award. Zwycięzców konkursu poznamy w listopadzie 2016 roku.

Głównym celem międzynarodowego konkursu Quarry Life Award jest popularyzacja i ochrona walorów przyrodniczych terenów kopalń surowców mineralnych koncernu HeidelbergCement. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono łącznie 454 projekty z 22 krajów z czterech kontynentów.

Spośród 21 propozycji zgłoszonych do polskiej edycji konkursu jury wybrało pięć najciekawszych.

Zespół przyrodników z wrocławskiego Stowarzyszenia „Natura i Człowiek" - w ramach konkursu - zajmie się czynną ochroną dzikich pszczół występujących na terenie Kopalni Wapienia „Górażdże”. Przyrodnicy opracują metody rekultywacji, mające poprawić warunki siedliskowe tych owadów. Działania przyrodników będą polegały m.in. na wzbogaceniu bazy pokarmowej pszczół poprzez wprowadzenie dodatkowych gatunków roślin rodzimych.

Studenci i doktoranci z Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu opracują rozwiązania dotyczące rekultywacji terenów poeksploatacyjnych oraz otoczenia Kopalni Surowców Mineralnych Ruda. Zamierzają zasadzić w tych miejscach drzewa i krzewy, przeprowadzą inwentaryzację fauny i flory oraz analizę glebową. Umożliwi to dobranie gatunków odpowiednich dla panujących warunków środowiska oraz takich, które stanowią bazę pokarmową dla występujących na terenie kopalni zwierząt. W ten sposób pojawią się miejsca schronienia, żerowania i rozrodu, zarówno ptaków, jak i owadów, wskutek czego zwiększy się lokalna bioróżnorodność.

Przyrodnicy z Uniwersytetu Zielonogórskiego i Centrum Nauki Kepplera - Centrum Przyrodniczego pod kierownictwem dr Krystyny Walińskiej opracują plan działań, które na terenach poeksploatacyjnych ułatwią i przyspieszą procesy sprzyjające powstawaniu nowych układów biocenotycznych oraz tworzeniu się nowych siedlisk. Przyrodnicy skoncentrują się na ekosystemach wodnych.

Aleksandra Adamczyk, studentka Uniwersytetu Łódzkiego, przeprowadzi badania różnorodności gatunkowej grzybów ektomykoryzowych w drzewostanach na terenach Kopalni Wapienia „Górażdże” oraz w jej najbliższym sąsiedztwie. Obecność grzybów ektomykoryzowych, żyjących w symbiozie z drzewami i wspomagających ich wzrost, jest warunkiem skutecznego zalesiania. Projekt ma więc też walor praktyczny – wysoka bioróżnorodność tej grupy organizmów może świadczyć o postępie procesów naprawczych w środowisku kopalni.

Członkowie Koła Naukowego EKOLOG z Uniwersytetu Opolskiego podczas tradycyjnych nasadzeń rekultywacyjnych na terenach Kopalni Wapienia „Górażdże”, zastosują z kolei nowe metody poprzez wprowadzenie gatunków dziko owocujących drzew i krzewów. Taki zabieg ma wpłynąć pozytywnie na zasoby żerowe zwierząt, w tym głównie ptaków i owadów, a tym samym przyczynić się do wzrostu bioróżnorodności tego terenu.

Od kwietnia do września br. będą one realizowane w trzech kopalniach należących do Grupy Górażdże: w Kopalni Wapienia „Górażdże” w województwie opolskim i w dwóch kopalniach kruszyw naturalnych: Nowogród Bobrzański w województwie lubuskim oraz Ruda k. Kuźni Raciborskiej w województwie śląskim.

W listopadzie 2016 r. poznamy trzech laureatów z każdego kraju oraz sześciu zwycięzców na szczeblu międzynarodowym. Zwycięzca konkursu krajowego zdobędzie nagrodę w wysokości 5 tys. euro, laureat II miejsca otrzyma czek na kwotę 3 tys. euro, natomiast 1,5 euro to nagroda za zdobycie III miejsca.

Każdy z projektów będzie oceniany również w klasyfikacji międzynarodowej, w której pula nagród wynosi 80 tys. euro. Uczestnicy będą walczyć o nagrody w pięciu kategoriach konkursowych, z których każda wynosi 10 tys. euro. Ponadto najlepszy projekt 3. edycji QLA zostanie nagrodzony kwotą 30 tys. euro.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Chuderski: kognitywiści próbują zrozumieć, jak ludzie dogadują się z robotami

  • Psi ″Kuba Rozpruwacz‶ - ostatni, euroazjatycki likaon z ziem polskich

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera