10.12.2019
PL EN
05.05.2016 aktualizacja 05.05.2016

Galileo Masters - konkurs na innowacyjne wykorzystanie nawigacji satelitarnej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pomysły na innowacyjne wykorzystanie nawigacji satelitarnej w gospodarce i życiu codziennym można zgłaszać w polskiej edycji - europejskiego konkursu Galileo Masters. Innowatorzy, zespoły, firmy i instytucje naukowe swoje zgłoszenia mogą przesyłać do 30 czerwca.

European Space Navigation Competition (ESNC) - potocznie Galileo Masters - to konkurs, którego celem jest wyszukanie najciekawszych pomysłów oraz projektów wykorzystujących nawigację satelitarną. Jego regionalne edycje odbywają się w większości europejskich krajów. Do zawodów może się zgłosić każdy, kto ma pomysł, jak wykorzystać nawigację satelitarną. W konkursie mogą wziąć zarówno pojedynczy innowatorzy, całe zespoły, jak również organizacje, firmy czy instytucje naukowe.

Rejestracja i składanie aplikacji odbywa się w języku angielskim poprzez oficjalną stronę: www.galileo-masters.eu. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 czerwca.

"Sektor kosmiczny jest jednym z tych, na które obecny rząd zwraca szczególną uwagę. We współpracy z Polską Agencją Kosmiczną przygotowujemy dokument dotyczący polityki kosmicznej. Jesteśmy przekonani, że inwestowanie w ten sektor może stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki. Może być też tym, czego aktywnie od wielu lat poszukujemy, czyli polskiej marki. Mamy nadzieję, że dzięki tego typu konkursom będziemy mogli budować tę polską markę" - powiedziała w czwartek podczas konferencji prasowej wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Prezes Blue Dot Solutions Krzysztof Kanawka przypomniał, że Europa buduje własny system nawigacji satelitarnej Galileo. "Praktyczne wykorzystanie nawigacji satelitarnej bardzo dynamicznie rozwija się na całym świecie. Europa jest jednym z liderów w tej dziedzinie i miejscem, w którym powstaje wiele pomysłów związanych z rozwojem nawigacji satelitarnej. Jednak w Polsce wciąż nie jest to intensywnie rozwijana dziedzina m.in. dlatego organizujemy ten konkurs" - mówił.

"Wszystkie statystyki pokazują, że za kilka, kilkanaście lat każdy z nas będzie korzystał z więcej niż jednego urządzenia związanego z nawigacją satelitarną. Warto, aby część z rozwiązań związanych z nawigacją powstała w Polsce" - dodał Kanawka.

Konkurs Galileo Masters jest organizowany od 2004 roku w większości państw europejskich. W każdej z nich wybierany jest zwycięzca regionalny. Zwycięzca końcowy zawodów – Galileo Master - zostanie wyłoniony spośród wszystkich regionów i zwycięzców nagród specjalnych przez międzynarodowy panel ekspertów. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystej ceremonii, która odbędzie się w Berlinie w październiku 2016 roku. Nagroda główna w konkursie wynosi 20 tys. euro, a suma wszystkich nagród przekracza 1 milion euro.

Oprócz nagród finansowych, uczestnicy konkursu co roku walczą o nagrody specjalne i inkubację swoich pomysłów w europejskiej sieci inkubatorów sektora kosmicznego. Na finalistów polskiej edycji czekają również staże w firmach sektora kosmicznego, szkolenia, usługi IT, powierzchnie biurowe oraz pomoc mentorów, która może okazać się niezbędna w przekuciu pomysłu w rzeczywisty produkt lub usługę. Na najlepszych czeka możliwość udziału w programie akceleracyjnym Space3ac.

Polską edycję konkursu organizuje firma Blue Dot Solutions sp. z o.o. Jednym z patronów medialnych jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/ dym/

Copyright © Fundacja PAP 2019