Cegła z niedopałkiem - budowlane rozwiązanie problemu środowiska?

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dodanie niedopałków papierosów do cegieł pozwala za jednym zamachem rozwiązać problem zanieczyszczenia środowiska i obniżyć koszty związane z wypalaniem cegieł. Rozwiązanie to zaproponowali inżynierowie z Royal Melbourne Institute of Technology w Australii.

Na świecie co roku produkowane są biliony papierosów. Przy okazji ich palenia do środowiska trafiają miliony ton toksycznych odpadów w postaci niedopałków.

Niedopałki nie należą do najlepiej biodegradowalnych odpadów: ich rozkład wymaga lat. Ich obecność w środowisku oznacza też, że do gleb i wód trafiają toksyczne metale ciężkie (arszenik, chrom, nikiel i kadm), kumulujące się w filtrach.

Nowy pomysł na zagospodarowanie tego kłopotliwego odpadu proponują naukowcy z Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT), kierowani przez dr Abbasa Mohajeraniego. Ich zdaniem niedopałki można wykorzystać w produkcji cegieł.

"Od lat marzyłem o wynalezieniu bezpiecznej dla środowiska i praktycznej metody, która pozwoli rozwiązać problem zanieczyszczenia niedopałkami" - mówi Mohajerani.

Badacz szacuje, że co roku produkowanych jest ok. sześć bilionów papierosów, co jednocześnie oznacza powstanie 1,2 mln ton niedopałków. Do 2025 r. liczby te mają wzrosnąć o ponad 50 proc., głównie z powodu wzrostu liczebności ludzi na ziemi. W samej Australii ludzie wypalają każdego roku ok. 25-30 mld papierosów z filtrem, z czego ok. siedem mld jest wyrzucanych do środowiska. "Gdyby nawet w 2,5 proc. rocznej światowej produkcji cegieł wykorzystać 1 proc. niedopałków, moglibyśmy całkowicie zrównoważyć coroczną produkcję papierosów na świecie" - zauważył.

Zespół Mohajeraniego odkrył, że dodawanie niedopałków podczas produkcji do cegieł pozwala oszczędzić na energii niezbędnej do ich wypalenia nawet o 58 proc.

Wypalane cegły zawierające niedopałki są też lżejsze i mają lepsze właściwości izolujące, co oznacza zmniejszenie kosztów związanych z ogrzaniem albo chłodzeniem domu.

Inżynierowie podkreślają, że cegły zawierające 1 proc. niedopałków zachowują właściwości bardzo podobne, jak cegły tradycyjne.

Są też bezpieczne: podczas wypalania metale ciężkie i inne związki obecne w niedopałkach (i stanowiące zanieczyszczenia) zostają zapieczone wewnątrz cegły na tyle szczelnie, że nie pojawia się ryzyko ich późniejszego wypłukiwania. (PAP)

zan/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W średniowiecznej Anglii to wiewiórki mogły przenosić trąd

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: po raz pierwszy potwierdzono występowanie w mózgu ośrodka sterującego reakcjami immunologicznymi

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera