Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
08.06.2016 aktualizacja 08.06.2016

Fundacja MARE: w 2050 r. w morzach będzie więcej plastiku niż ryb

Jeśli nie zmienimy naszych przyzwyczajeń w 2050 r. w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb – alarmuje Fundacja MARE. Z okazji w Światowego Dnia Oceanów zachęca też do działań na rzecz ograniczenia ilości odpadów trafiających do mórz i oceanów.

Wszyscy, bez względu na to, gdzie mieszkamy, jesteśmy zależni od mórz i oceanów, które stanowią 71 proc. powierzchni Ziemi. To one kształtują klimat na Ziemi, organizmy w nich żyjące produkują większość tlenu, a ryby i owoce morza stanowią podstawowe źródło białka dla ponad 3 miliardów ludzi na całym świecie - przypomina fundacja w materiale przesłanym PAP z okazji Światowego Dnia Oceanów.

Obchodzony 8 czerwca na całym świecie dzień oceanów został ustanowiony przez rząd Kanady w 1992 r., a w 2009 r. - oficjalnie uznany przez ONZ. Ma przypominać, że wszyscy jesteśmy zależni od oceanów i powinniśmy czuć się odpowiedzialni za ich stan.

"Niestety co raz częściej zamiast ryb w morzach i oceanach pływają odpady. Tylko w 2010 r. ludność 192 nadmorskich krajów wytworzyła około 275 mln ton plastikowych odpadów" – mówi Piotr Prędki z Fundacji MARE.

Z tych 275 mln ton odpadów aż 12,7 mln ton trafiło do mórz i oceanów i pozostanie tam przez stulecia. Naukowcy oszacowali, że jeżeli ilość trafiających do mórz odpadów plastikowych utrzyma się na obecnym poziomie, to w roku 2050 w morzach i oceanach będzie więcej plastiku, niż ryb.

Problemem odpadów morskich zajmują się naukowcy, a w ostatnich latach dostrzegli go również politycy. O rosnącym zagrożeniu wynikającym z niekontrolowanego dopływu odpadów, w tym głównie plastików, do środowiska morskiego, dyskutowano m.in. podczas szczytu G7 w Niemczech w 2015 r. Przywódcy siedmiu najbardziej rozwiniętych gospodarek świata zobowiązali się wówczas do podjęcia działań, które mają to zagrożenie ograniczyć.

Inicjatywy w tym zakresie podejmowane są także w regionie Morza Bałtyckiego. W 2015 r. HELCOM opracował Bałtycki Plan Działań w zakresie odpadów morskich, który zawiera listę działań, których wdrożenie ma na celu ograniczyć ilość odpadów trafiających do tego morza, jak również usunięcie tych odpadów, które już do niego trafiły - przypomina Fundacja MARE.

"Odpady morskie to problem globalny, wymagający zarówno globalnych jak i lokalnych działań – dodaje Prędki. - Poza odpowiednim prawem, zapobiegającym niekontrolowanemu dostawaniu się odpadów do środowiska, niezwykle ważne są działania każdego z nas. Dlatego, zgodnie z zasadą +Myśl globalnie, działaj lokalnie+, zachęcamy wszystkich do dbania o morza i oceany na co dzień".

Jakie działania może podjąć zwykły obywatel, aby chronić cenne ekosystemy morskie? Nie śmiecić na plażach, segregować odpady, unikać jednorazowych torebek w sklepach czy kosmetyków zawierających w swoim składzie mikroskopijne cząsteczki plastiku. Fundacja MARE zachęca, by pamiętać o tym nie tylko podczas Światowego Dnia Oceanów, ale i na co dzień. (PAP)

zan/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024