Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
15.07.2016 aktualizacja 15.07.2016

Urazowe uszkodzenie mózgu związane z chorobą Parkinsona

Osoby, które doświadczyły urazowego uszkodzenia mózgu, mogą być bardziej narażone na późniejszy rozwój choroby Parkinsona, jednak nie choroby Alzheimera - informują badacze na łamach pisma "JAMA Neurology".

Naukowcy z Icahn School of Medicine w Nowym Jorku oraz Uniwersytetu Waszyngtońskiego analizowali dane dotyczące urazów głowy w grupie 7130 seniorów, z których 865 miało urazowe uszkodzenie mózgu z utratą przytomności (w przypadku 142 pacjentów trwała ona dłużej niż godzinę).

Po porównaniu danych dotyczących zachorowań badacze nie zauważyli zależności pomiędzy urazowym uszkodzeniem mózgu a demencją i chorobą Alzheimera, jednak zaobserwowano silny związek z chorobą Parkinsona.

Autopsje mózgu przeprowadzone w 1652 przypadkach nie wykazały u osób po urazowym uszkodzeniu mózgu zmian patologicznych charakterystycznych dla choroby Alzheimera (jak blaszki amyloidowe czy splątki neurofibrylarne). W mózgach tych osób częściej występowały jednak ciałka Lewy\'ego wskazujące na zmiany neurodegeneracyjne oraz ślady mikroudaru.

"Wyniki tych badań sugerują, że niektóre osoby po urazowym uszkodzeniu mózgu są bardziej narażone na zmiany neurodegeneracyjne, jednak nie na chorobę Alzheimera. Lekarze mogą mylnie diagnozować u starszych pacjentów chorobę Alzheimera, podczas gdy w rzeczywistości mogą to być zmiany neurodegeneracyjne związane z wcześniejszym uszkodzeniem mózgu. W związku z tym przepisywane leki u takich pacjentów nie przyniosą oczekiwanych rezultatów" - mówi współautorka badań dr Kristen Dams-O\'Connor.(PAP)

koc/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024