10.12.2019
PL EN
30.08.2016 aktualizacja 30.08.2016

Zbyt duża aktywność mózgu też szkodzi pamięci

Nadaktywność komórek nerwowych w hipokampie związana z nieprawidłowym działaniem neuroprzekaźnika GABA upośledza funkcje pamięci i uwagi – czytamy na łamach czasopisma „Cerebral Cortex”.

Mówi się, że do problemów z pamięcią i koncentracją prowadzi zazwyczaj niedostateczna aktywność mózgu, a zwłaszcza hipokampa – struktury położonej w rejonie płatów skroniowych i odpowiedzialnej za procesy uczenia się i zapamiętywania. Teraz okazuje się, że również nadaktywność neuronów w tym obszarze może upośledzać funkcje poznawcze.

Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham (W. Brytania) zakłócali w mózgach szczurów działanie neuroprzekaźnika GABA – aminokwasu hamującego aktywność komórek nerwowych. Następnie poddawali zwierzęta testom uwagi i pamięci. Zauważyli, że gryzonie z nadmiernie pobudzonym hipokampem gorzej radziły sobie w zadaniach opartych na funkcjonowaniu pamięci, jak również w zadaniach wymagających wzmożonej koncentracji. Nadmierna aktywność neuronów w rejonie hipokampa niosła ze sobą więcej szkód, niż pobudzenie uznawane za niewystarczające.

"Odkryliśmy, że niedostateczne hamowanie upośledza pamięć, co sugeruje, że pamięć zależy od zrównoważonej aktywności hipokampa. To ważne odkrycie, bo do tej pory problemy z pamięcią wiązano głównie z obniżoną aktywnością, bądź uszkodzeniami hipokampa" – mówi koordynator badania dr Tobias Bast.

"W dodatku zaobserwowaliśmy, że niedostateczne hamowanie w obrębie hipokampa upośledza uwagę, która w normalnych warunkach nie jest zależna od hipokampa, lecz od kory przedczołowej. To prawdopodobnie odzwierciedla, jaki silne są połączenia neuronalne pomiędzy hipokampem i korą przedczołową" – dodaje badacz.

Zbyt dużą aktywność hipokampa obserwuje się w przypadku takich zaburzeń, jak schizofrenia, demencja starcza, czy choroba Alzheimera. Naukowcy uważają, że wyniki ich badania (DOI: 10.1093/cercor/bhw247) mogą pomóc w leczeniu tych zaburzeń. (PAP)

ooo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019