25.01.2020
PL EN
23.09.2016 aktualizacja 23.09.2016

83 młodych badaczy z Diamentowymi Grantami

Blisko 16 mln zł otrzymało 83 młodych badaczy w V edycji konkursu Diamentowy Grant, realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W zależności od reprezentowanej dziedziny do każdego z laureatów trafi do 180 tys. lub nawet 220 tys. zł.

Diamentowy Grant to jeden z najbardziej prestiżowych programów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla młodych badaczy. Co roku nawet stu wybitnych studentów może ubiegać się o finansowanie własnych badań i o przyśpieszenie swojej kariery naukowej.

W piątek resort nauki opublikował na swojej stronie listę 83 laureatów V edycji konkursu. Łącznie rozpatrzono w niej 277 wniosków o finansowanie projektów. "Minister nauki i szkolnictwa wyższego przyznał blisko 16 milionów zł na finansowanie projektów wybitnie uzdolnionych studentów studiów jednolitych magisterskich lub absolwentów studiów I stopnia, prowadzących badania naukowe na wysokim poziomie i posiadających wyróżniający się dorobek naukowy" - poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wśród dofinansowanych projektów znalazły się m.in.: badania mikroskopijnych bezkręgowców na przykładzie niesporczaków; opracowanie systemu detekcji zanieczyszczeń wody; analiza "brukselizmów" - mechanizmów ich powstawania, ewolucji i asymilacji; prace nad nowymi wielofunkcyjnymi materiałami poliestrowymi dla potrzeb inżynierii tkankowej.

Pełna lista laureatów jest dostępna na stronie: http://www.nauka.gov.pl/komunikaty/diamentowy-grant-rozstrzygnelismy-juz-v-edycje.html

Maksymalną wysokość grantów, o jaką mogą ubiegać się młodzi badacze, w tegorocznej edycji dostosowano do specyfiki dyscyplin naukowych. Do 180 tys. na swoje projekty mogły otrzymać osoby zajmujące się: naukami humanistycznymi, społecznymi, o sztuce i twórczości artystycznej. W przypadku nauk ścisłych, technicznych, przyrodniczych, rolniczych, leśnych, medycznych, weterynaryjnych, nauk o zdrowiu i nauk o kulturze fizycznej dofinansowanie może sięgnąć nawet 220 tys. zł. Maksymalne miesięczne wynagrodzenie dla laureata to 2,5 tys. zł.

Diamentowy Grant przyznawany jest od 2012 roku. Od tego czasu granty zdobyło 353 studentów, a państwo wspomogło ich badania kwotą 63,3 mln zł. Budżet jednej edycji Diamentowego Grantu wynosi ok. 15 mln zł. Zwycięzcy pierwszych edycji założyli Stowarzyszenie Laureatów Diamentowego Grantu. Organizowane przez nich konferencje to okazja do zawiązywania interdyscyplinarnej i międzyuczelnianej współpracy między najlepszymi. Już teraz laureaci Diamentowego Grantu mogą pochwalić się licznymi nagrodami i stypendiami, mają też na koncie pierwsze publikacje naukowe. (PAP)

ekr/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020