20.08.2019
PL EN
13.10.2016 aktualizacja 13.10.2016

Rozpoczął się pierwszy Śląski Festiwal Nauki

Trzydniowy Śląski Festiwal Nauki - pierwsze i największe tego typu wydarzenie naukowe w regionie - rozpoczął się w czwartek w Katowicach. Wśród ponad 300 propozycji popularnonaukowych znalazły się m.in. widowiskowe eksperymenty, różnorodne pokazy, wykłady i warsztaty.

Pierwszym punktem tego organizowanego przez czołowe śląskie uczelnie wydarzenia jest studencki Jarmark Wiedzy, odbywający się w ramach 12. edycji Śląskiego Studenckiego Festiwalu Nauki. Jak wyjaśnił przewodniczący samorządu studenckiego Uniwersytetu Śląskiego Mateusz Witek, jest to impreza kulturalno-naukowa, podczas której na katowickim rynku na ponad 80 stoiskach studenci prezentują swoje naukowe dokonania i zainteresowania oraz pasje.

Mieszkańcy Katowic i regionu mogą tam m.in. wziąć udział w kursie pierwszej pomocy, zawodach w lataniu dronem czy skusić się na degustację smażonych larw owadów. Zaplanowano też występ Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca "Katowice".

Wieczorną atrakcją będzie tzw. scena otwarta – Open Stage. "Do udziału w tym pokazie zapraszamy każdego, kto chciałby się podzielić swoim talentem, np. zaśpiewać piosenkę lub opowiedzieć o swoich pasjach. Wystarczy przyjść i się zgłosić" – mówił Witek.

Drugiego dnia Śląski Festiwal Nauki przeniesie się do Międzynarodowego Centrum Kongresowego, gdzie na łącznej powierzchni ponad 8 tys. m kw. będzie można m.in. zajrzeć do ponad 150 stanowisk pokazowych, wziąć udział w 120 wykładach, 80 warsztatach, a także zrelaksować się w "strefie chilloutu". Część wykładów, a także koncerty czy konkursy prowadzone będą na scenie głównej.

Zgodnie z założeniem organizatorów w piątek do udziału szczególnie zapraszane są szkoły, a w sobotę - mieszkańcy regionu wraz z całymi rodzinami.

Ponad 300 propozycji popularnonaukowych obejmuje zagadnienia z niemal wszystkich obszarów wiedzy. Uczestnicy festiwalu będą mieli możliwość m.in.: złożyć drukarkę 3D, wziąć udział w warsztatach szyfrowania i rysowania poezji na planszach komiksu, poznać tajniki robotów medycznych, odkryć, czy Szekspir czuł bluesa, po co Iron Manowi kostium i jak zredukować stres. W programie zaplanowano też pokazy hologramów, programowania robotów z klocków, prezentację prototypu drona do oprysku jako alternatywnego rozwiązania w rolnictwie. Przewidziano również stoisko pokazowe, przy którym będzie można poznać tradycyjne sposoby wyrobu piwa.

Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Z myślą o nich przygotowano zabawy, warsztaty i eksperymentalne pokazy prezentujące np. poduszkowca osobistego napędzanego starym odkurzaczem. Odważni będą mogli nawet odbyć lot prototypem takiego urządzenia.

Jednym z gości Śląskiego Festiwalu Nauki będzie dziennikarz naukowy, fizyk dr Tomasz Rożek, który poprowadzi spotkanie "Sonda +". Ze specjalnymi mobilnymi pokazami przyjadą także popularyzatorzy nauki z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Ciekawie zapowiada się też mobilne laboratorium w postaci liczącego 18 m autobusu wyposażonego w stanowiska eksperymentalne. A jeśli pogoda dopisze, odwiedzający będą mogli wybrać się na wycieczkę balonem na ogrzane powietrze.

Imprezy towarzyszące festiwalu obejmują m.in. spektakle w śląskich teatrach.

To największe tego typu popularnonaukowe wydarzenie w regionie organizują czołowe śląskie uczelnie m.in.: Uniwersytet Śląski, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Politechnika Śląska, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

W organizację festiwalu włączyło się też miasto Katowice oraz kilkadziesiąt różnych podmiotów, w tym Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, warszawskie Centrum Nauki Kopernik, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, Park Nauki i Rozrywki Krasiejów czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.

Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.slaskifestiwalnauki.us.edu.pl

Patronat honorowy nad festiwalem objęli: wicepremier oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Jednym z patronów medialnych jest serwis PAP - Nauka w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

akp/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2019