UW nagrodził troje najlepszych nauczycieli akademickich

Dr Jerzy Konarski, dr Karol Olejniczak oraz Pascale Peeters to laureaci pierwszej edycji konkursu dla najlepszych nauczycieli akademickich Uniwersytetu Warszawskiego. Nagrodę mają otrzymywać dydaktycy, którzy swoim zaangażowaniem przyczyniają się do realizacji zadań uczelni oraz budowania jej pozytywnego wizerunku.

Nagroda, ustanowiona przez prof. Marcina Pałysa, przyznawana jest w trzech kategoriach: w obszarze nauk przyrodniczych i ścisłych, społecznych oraz humanistycznych. Ma być przyznawana co roku. Wyróżnienie mogą otrzymać nauczyciele akademiccy, którzy swoim zaangażowaniem i stosowaniem odpowiednio dobranych metod nauczania przyczyniają się do realizacji zadań uczelni oraz budowania jej pozytywnego wizerunku. "Bardzo chciałbym, aby takie osoby wiedziały, że je dostrzegamy i że doceniamy to, co robią, bo z sukcesu najlepszych korzysta cała uczelnia" – przekonuje rektor UW.

"Bardzo lubię błysk w oczach studentów, gdy zrozumieją jakieś rozwiązanie i dostrzegają jego piękno – mówi dr Jerzy Konarski, który jest starczym wykładowcą w Instytucie Matematyki UW. Otrzymał nagrodę w obszarze nauk przyrodniczych i ścisłych. Uczy studentów m.in. geometrii różniczkowej i statystyki. W opiniach o jego zajęciach na wydziałowej stronie internetowej można przeczytać, że jest wymagający, ale doskonale tłumaczy i „uczy myślenia”. Komisja konkursowa doceniła też jego zaangażowanie w opiekę nad uzdolnionymi uczniami szkół średnich oraz w doskonalenie nauczycieli matematyki.

Pascale Peeters wykłada w Instytucie Romanistyki warszawskiej uczelni. Uczy języka francuskiego, prowadzi też konwersatoria poświęcone historii i teraźniejszości Belgii, podczas których rozmawia ze studentami nie tylko o polityce czy literaturze, ale też m.in. o specjałach kuchni belgijskiej. Razem ze studentami organizuje też wydarzenia kulturalne, m.in. spektakle teatralne. "Zawsze staram się pamiętać o tym, że język jest nie tylko nośnikiem obyczajowości, ale też wartości, emocji, poglądów, po prostu innych światów" – wyjaśnia laureatka w obszarze nauk humanistycznych. "Ta nagroda to dla mnie najwyższe uznanie, o jakim mogłam tylko marzyć" – dodaje.

Najlepszy dydaktyk w obszarze nauk społecznych – dr Karol Olejniczak łączy pracę ze studentami z pasją naukową. Jest adiunktem w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych UW. Prowadzi badania dotyczące zarządzania w sektorze publicznym, jest ekspertem w dziedzinie ewaluacji interwencji publicznych. I właśnie tym zagadnieniom poświęcone są zajęcia, które prowadzi dla studentów. Uczy ich, jak w praktyce powinny być przygotowywane regulacje prawne oraz projekty i programy administracji publicznej, aby najlepiej służyły obywatelom.

Kandydatów do tej indywidualnej nagrody mogą zgłaszać dziekani oraz kierownicy innych jednostek prowadzących dydaktykę. Laureatem może zostać osoba, która w pracy ze studentami wykorzystuje nowatorskie metody nauczania. Komisji oceniającej zgłoszenia przewodniczy prorektor ds. studentów i jakości kształcenia. Zasiadają w niej m.in. przedstawiciele studentów i doktorantów.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. K. Kożuch, PL

    Ekspert od AI prof. Witold Pedrycz doktorem honoris causa Politechniki Lubelskiej

  • 28.06.2016 Na zdjęciu Olga Malinkiewicz. PAP/Marcin Obara

    Olga Malinkiewicz wśród finalistów European Inventor Award 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera