MŚ proponuje UE pomoc w odtwarzaniu cennych gatunków i siedlisk

Szef resortu środowiska Jan Szyszko podczas odbywającej się w Luksemburgu Rady UE ds. Środowiska zaoferował pomoc w odtwarzaniu na terenie państw wspólnoty siedlisk i gatunków zwierząt - np. żubra, które kiedyś tam występowały - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik resortu Paweł Mucha.

"Jest to oficjalna propozycja pomocy w odtwarzaniu cennych siedlisk i gatunków zwierząt, które kiedyś występowały na terenie państw UE. Część państw wspólnoty m.in. przez intensywny rozwój rolnictwa czy infrastruktury utraciła np. gatunki zwierząt, jakie tam występowały. Jesteśmy gotowi pomóc w reintrodukcji np. żubra. Polska ma doświadczenia, jak to robić. Polska szkoła ochrony przyrody, inżynierii ekologicznej, które są stosowane w przypadku Puszczy Białowieskiej, są tego najlepszym przykładem. Jesteśmy też gotowi do finansowanej pomocy w takich przedsięwzięciach" - dodał.

Rzecznik dopytywany o skalę ewentualnej pomocy finansowej powiedział, że na razie jest za wcześnie na kalkulacje, ale "skoro powiedzieliśmy A, to gotowi jesteśmy też powiedzieć B".

Mucha zwrócił uwagę na to, że minister Szyszko poinformował ponadto unijnych ministrów o działaniach, jakie podejmowane są w Puszczy Białowieskiej. Szef resortu mówił m.in. - jak zaznaczył rzecznik - o wyznaczeniu na terenie puszczy tzw. stref referencyjnych, gdzie zabiegi leśników mają być ograniczone do minimum, a natura pozostawiona sama sobie. Strefy wyznaczone są na 1/3 powierzchni nadleśnictw Hajnówka, Browsk i Białowieża.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na pozostałym terenie mają być prowadzone cięcia sanitarne i nowe nasadzenia drzew. (PAP)

mick/ pad/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera