Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
20.10.2016 aktualizacja 20.10.2016

Zielona Góra/ W planetarium będzie tablica upamiętniająca prof. Janusza Gila

Pamiątkowa tablica poświęcona prof. Januszowi Gilowi – inicjatorowi powstania planetarium w tym mieście – zostanie odsłonięta w sobotę (22 października br.) w Zielonej Górze - poinformowała w środę rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko.

Odsłonięcie tablicy wpisuje się w obchody pierwszej rocznicy powstania Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus.

Tablicę w Centrum Nauki Keplera odsłoni rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego (UZ), prof. Tadeusz Kuczyński, a prof. Jarosław Kijak z Wydziału Fizyki i Astronomii UZ, przedstawi krótką historię idei budowy planetarium w Zielonej Górze.

W uroczystości zaplanowanej na godz. 17:30 weźmie udział najbliższa rodzina profesora Gila, władze samorządowe miasta i województwa oraz pracownicy i studenci Instytutu Astronomii UZ, który od listopada ubiegłego roku nosi imię prof. Janusza Gila. O godz. 18:30 odbędzie się koncert zespołu Pink Floyd Project Cadillac, którego muzykiem jest Jarosław Gil – syn profesora.

Prof. dr hab. Janusz Gil był wybitnym astronomem i astrofizykiem związanym z Uniwersytetem Zielonogórskim. Odszedł nagle, 19 października 2014 r. Miał 63 lata.

Prof. Gil urodził się w 1951 r. Studia ukończył na Wydziale Matematyczno-Fizycznym WSP w Rzeszowie, a doktoranckie w 1983 r. na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w latach 1988 i 1996 uzyskał habilitację i profesurę.

W Zielonej Górze pracował od 1988 r., najpierw jako adiunkt w Instytucie Fizyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej, później jako dyrektor Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego, a ostatnio jako prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Prof. Gil zajmował się badaniem pulsarów i gwiazd neutronowych, a w szczególności ich promieniowaniem radiowym i rentgenowskim. Z jego inicjatywy 1 lipca 1989 r. powstało Zielonogórskie Centrum Astronomii, które było prekursorem Instytutu Astronomii UZ, który pod jego kierownictwem stał się liczącym i znanym w kraju oraz na świecie ośrodkiem astronomii.

Profesor prowadził wykłady w wielu zagranicznych ośrodkach naukowych. Po obronie doktoratu w 1984 r. wyjechał do Narodowego Centrum Radioastronomii w Charlottesville, USA. Następne lata 1985-1987 spędził na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Kentucky, USA.

W latach 1991-1993 przebywał na stypendium Humboldta w Instytucie Radioastronomii Maxa Plancka w Bonn. W 1997 roku wyjechał jako honorowy profesor wizytujący na Uniwersytet w Hong Kongu. W 2001 r. uzyskał Honorowe stypendium Humboldta, a w 2005 r. przebywał na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Las Vegas w Nevadzie USA, jako profesor wizytujący.

Naukowiec był autorem wielu artykułów i kilku książek popularnonaukowych oraz 154 publikacji cytowanych ok. 1700 razy.

PAP - Nauka w Polsce

mmd/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024