17.02.2019
PL EN
29.01.2017 aktualizacja 29.01.2017

Budowa mózgu odzwierciedla cechy osobowości

Anatomia kory mózgowej – jej grubość, powierzchnia i stopień pofałdowania – jest związana z natężeniem podstawowych cech osobowości człowieka – informuje czasopismo „Social Cognitive and Affective Neuroscience”.

Międzynarodowy zespół naukowców z USA, Wielkiej Brytanii i Włoch na podstawie analizy 500 skanów mózgu oraz wyników uzyskanych w kwestionariuszach osobowości ustalił, że budowa kory mózgowej pozwala przewidzieć natężenie podstawowych cech osobowości – neurotyzmu, ekstrawersji, otwartości na doświadczenie, ugodowości i sumienności.

Badacze wykazali na przykład, że osoby o dużym natężeniu neurotyzmu (labilności emocjonalnej) posiadają w niektórych miejscach grubszą, mniejszą i słabiej pofałdowaną korę mózgową - chociażby w rejonie przedczołowo-skroniowym.

Tymczasem osoby wyjątkowo otwarte na doświadczenie (ciekawe świata i kreatywne) mają w określonych regionach kory cieńszą, ale większą i bardziej pofałdowaną tkankę.

"Nasza praca przemawia za teorią, że osobowość jest do pewnego stopnia związana z dojrzewaniem mózgu – procesem silnie zdeterminowanym przez czynniki genetyczne" – komentuje współautorka badania dr Roberta Riccelli.

"Sugeruje to, że różnice w odniesieniu do cech osobowości mogą być wykryte na wczesnym etapie rozwoju, np. u niemowląt i małych dzieci" – dodaje inna badaczka prof. Nicola Toschi z Uniwersytetu Tor Vergata w Rzymie.

Więcej na temat badania można przeczytać pod adresem: http://dx.doi.org/10.1093/scan/nsw175 (PAP)

ooo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019