Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
15.04.2017 aktualizacja 15.04.2017

Zagadka sznurowadeł rozwiązana

Wyjaśnienie zjawiska rozwiązywania się sznurowadeł może mieć znaczenie dla zrozumienia mechanizmów dotyczących nici DNA – informuje pismo „Proceedings of the Royal Society”.

Nawet starannie zawiązane sznurowadła potrafią rozwiązać się „same”. Naukowcy z University of California w Berkeley posłużyli się kamerą pozwalająca na odtwarzanie obrazu w zwolnionym tempie „Modelką” była absolwentka uczelni, Christine Gregg, która założyła buty do biegania i ćwiczyła na bieżni – z różnymi rodzajami sznurowadeł. Niektóre okazały się bardziej odporne na rozwiązywanie, inne - mniej. Okazało się, że do rozwiązywania sznurówek dochodzi w ciągu kilku sekund pod wpływem złożonej interakcji sił.

Uderzenie stopy w podłoże (z siłą siedmiokrotnie przekraczającą działanie grawitacji) napina, a następnie rozluźnia węzeł, natomiast siła bezwładności związana z wymachem nogi działa na końcówki sznurowadeł jak niewidzialna ręka.

Zdaniem autorów badań poznanie mechanizmu rozwiazywania się sznurowadeł może pomóc nie tylko w znalezieniu najlepiej trzymających węzłów, ale i w zrozumieniu zachowania innych nitkowatych struktur, na które działają dynamiczne obciążenia — na przykład nici DNA. (PAP)

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024