Uczelnie i instytucje

Dwa bankomaty na terenie kampusu AGH dostosowano do potrzeb osób niewidomych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dwa bankomaty znajdujące się na terenie kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dostosowano do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących - poinformowała w piątek rzecznik prasowy uczelni Anna Żmuda-Muszyńska. Polecenia są w tych urządzeniach sygnalizowane za pomocą komunikatów głosowych.

Jeden z bankomatów znajduje się na tyłach głównego budynku AGH, drugi, na terenie Miasteczka Studenckiego, przy aptece na ul. Rostafińskiego.

Osoby z dysfunkcją wzroku nie są w stanie korzystać ze zwykłych bankomatów bez pomocy osób trzecich. Bankomaty z komunikatami głosowymi podpowiadają użytkownikowi krok po kroku instrukcję wypłacania pieniędzy czy dokonywania innych transakcji. Korzystający z nich powinni mieć słuchawki, które trzeba podpiąć w określone miejsce urządzenia.

"Polecenia wybierane są na klawiaturze numerycznej, dodatkowo opisanej alfabetem Braille\'a. Dzięki głosowym podpowiedziom użytkownik może samodzielnie wykonać tę codzienną czynność" – mówiła Anna Żmuda-Muszyńska.

Absolwent AGH, a obecnie pracownik Uczelnianego Centrum Informatyki Marcin Ryszka, który jest osobą niewidomą podkreśla, że to co dla osób zdrowych jest prostą czynnością, dla niepełnosprawnych okazuje się sporym utrudnieniem, dlatego cieszy fakt, że na terenie AGH znajdują się dwa bankomaty dźwiękowe.

W AGH studiuje ok. 450 osób niepełnosprawnych. Wśród nich są 33 osoby z dysfunkcją wzroku. AGH jest drugą, po Uniwersytecie Jagiellońskim, uczelnią w Krakowie pod względem liczby niepełnosprawnych studentów. Mają oni do swojej dyspozycji m.in. specjalistyczne podjazdy, windy i oznaczenia sal w języku Braille\'a.

PAP - Nauka w Polsce

wos/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera