Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
03.11.2017 aktualizacja 03.11.2017

Abstynencja alkoholowa może uchronić przed arytmią serca

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Im dłużej powstrzymujemy się od picia alkoholu, tym niższe mamy ryzyko wystąpienia najczęstszej arytmii serca, tj. migotania przedsionków - wynika z badania, które publikuje pismo „PLOS ONE”.

Migotanie przedsionków polega na tym, że przedsionki kurczą się niesynchronicznie w stosunku do pracy komór serca, co może być odczuwane przez pacjenta, jako kołatanie serca. Jest to najczęstsza arytmia serca. Zgodnie z szacunkami, wystąpi ona u jednej na cztery osoby po 40. roku życia. Jest to o tyle niepokojące, że migotanie przedsionków aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko niedokrwiennego udaru mózgu, co więcej jest on często cięższy i ma groźniejsze skutki.

Picie alkoholu jest znanym czynnikiem ryzyka migotania przedsionków. Naukowcy z University of California w San Francisco sprawdzali teraz, czy unikanie spożywania napojów alkoholowych może obniżyć ryzyko wystąpienia tej arytmii.

W tym celu przeanalizowali dane zbierane przez ponad 25 lat wśród ponad 15 222 dorosłych Amerykanów, uczestników długofalowego studium, którzy wyjściowo nie mieli migotania przedsionków. Picie alkoholu oceniano w momencie włączania pacjentów do badania, a później na trzech odrębnych wizytach.

Po uwzględnieniu innych czynników mogących mieć wpływ na wyniki, okazało się, że każda dekada, podczas której badani powstrzymywali się od picia alkoholu, wiązała się ze spadkiem o 20 proc. ryzyka rozwoju migotania przedsionków.

Z kolei każde 10 lat dłuższego picia alkoholu w przeszłości wiązało się z wyższym o 13 proc. ryzykiem wystąpienia tej arytmii. Również większe ilości alkoholu miały wpływ na wzrost ryzyka.

„W przypadku choroby, która dotyczy milionów ludzi i jest jedną z najważniejszych przyczyn udarów mózgu, określenie czynników ryzyka możliwych do zmodyfikowania jest szczególnie istotne” – skomentował współautor pracy dr Gregory Marcus.

Jak wyjaśnił, wyniki tych badań sugerują, że alkohol może powodować długotrwałą przebudowę mięśnia sercowego, ale trzeba to jeszcze potwierdzić w przyszłości.

“Przyszłe badania mogą pomóc w identyfikacji osób szczególnie narażonych na migotanie przedsionków związane z piciem alkoholu” – podkreślił dr Marcus. W jego opinii pomogłoby to wcześniej podejmować interwencje w tej grupie pacjentów. To mogłoby odegrać ogromną rolę w skutecznej prewencji migotania przedsionków. (PAP)

autor: Joanna Morga

jjj/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024