25.08.2019
PL EN
11.05.2019 aktualizacja 11.05.2019

Katowice/ Hala Parkowa w obecnej kondycji nie nadaje się na centrum nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Międzywojenna Hala Parkowa w pobliżu Parku Kościuszki w Katowicach w obecnej kondycji technicznej nie nadaje się, by ją przebudować i zaadaptować na centrum nauki – przekazał w piątek prezydent Katowic Marcin Krupa. Trwają analizy nt. dalszych losów inwestycji.

Przedsięwzięcie związane z adaptacją Hali Parkowej na katowickie centrum nauki tamtejszy samorząd zapowiadał od kilku lat. Uruchomienie takiej placówki było jednym ze zobowiązań wyborczych obecnego prezydenta Katowic Marcina Krupy w jego poprzedniej kadencji; uzależnianym jednak od pozyskania zewnętrznego wsparcia.

Jeszcze w połowie ub. roku Krupa deklarował, że po wykonaniu szeregu ekspertyz i analiz miasto przeszło już do zaawansowanego etapu planowania, konkursu na wykonanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej przedsięwzięcia. „Przyspieszamy z działaniami tak, by ukończyć inwestycję w 2022 r.” - mówił na początku lipca ub. roku prezydent Katowic.

W piątek – pytany przez dziennikarzy o stan zaawansowania przedsięwzięcia – Krupa zaznaczył, że z Halą Parkową jest „bardzo duży problem”. „Jesteśmy po ekspertyzie technicznej tego obiektu; okazuje się, że nie posiada on planów budowlanych, został wybudowany jako samowola budowlana, bez zabezpieczeń przed działalnością górniczą” - wskazał.

„Dzisiaj mamy elementy konstrukcyjne tej hali bardzo mocno popękane, łącznie z przerdzewiałym zbrojeniem elementów nośnych. A więc trzeba będzie w najbliższym czasie podjąć określoną decyzję co do kwestii dalszej przyszłości Hali Parkowej. Oczywiście musimy kontynuować sprawę z naszym miejskim konserwatorem zabytków” - zastrzegł.

„Będziemy wspólnie zastanawiali się, jaka funkcja dla tego miejsca w przyszłości: czy to będzie centrum nauki przy odtworzonej Hali Parkowej, czy zupełnie nowy obiekt – nad tym jeszcze dyskutujemy” - zapowiedział w piątek prezydent Katowic.

Według pierwotnych zapowiedzi centrum nauki miało zostać wybudowane od podstaw w tzw. Strefie Kultury, obok nowego gmachu Muzeum Śląskiego. Po konsultacjach wybrano jednak wybudowaną w międzywojniu Halę Parkową, położoną na południowym skraju centrum miasta, przy ul. Kościuszki. Budynek w latach 30. był obiektem wystawienniczym, od lat 50. pełnił funkcje hali widowiskowej, a następnie - obiektu handlowego. Ostatnio pozostawał niezagospodarowany.

Władze Katowic przekonywały, że o zmienionej lokalizacji centrum nauki zdecydowała m.in. chęć stworzenia „drugiego bieguna” kultury i nauki w mieście, który będzie zachęcał turystów i mieszkańców do przemieszczania się wzdłuż najatrakcyjniejszej osi urbanistyczno-architektonicznej miasta. Pierwszym z takich ośrodków jest tzw. Kwartał Kultury w rejonie Spodka, po północnej stronie katowickiego centrum.

Po wyborze lokalizacji wokół Hali Parkowej (na południe od centrum) powstała koncepcja tematyki miejsca, określanego jako Śląskie Centrum Innowacji. Miałyby tam znaleźć się wystawy poświęcone strategicznym dziedzinom, w których ma specjalizować się woj. śląskie: energetyce, medycynie, technologiom informacyjnym i komunikacyjnym, a także architekturze i urbanistyce.

Całość miała nie tyle uczyć, lecz pokazywać, w jaki sposób zdobywać wiedzę i popularyzować ją. Planowano m.in. stałe wystawy interaktywne i miejsca na wystawy czasowe, kino lub teatr, pokój doświadczeń i strefę partnerów biznesowych. Pod tym kątem Hala Parkowa miała zostać zmodernizowana, a całość opartego o nią kompleksu uzupełniona kolejnymi budynkami.

Według wcześniejszych informacji koszt całej inwestycji szacowano wstępnie na ok. 200 mln zł. Katowice deklarowały nadzieję na dofinansowanie unijne w wysokości 40 mln zł. Reszta środków miałaby pochodzić z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

W ostatnich dwóch latach – odnosząc się do narastającego opóźnienia przedsięwzięcia – Krupa kilkakrotnie przypominał, że za warunek miasto postawiło zaangażowanie się władz regionalnych i centralnych w finansowanie bieżącej działalności planowanego obiektu. Takiego zobowiązania nie udało się pozyskać.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ je/

Copyright © Fundacja PAP 2019