26.05.2020
PL EN
14.05.2019 aktualizacja 14.05.2019

Małopolskie/ Powstanie Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Akademia Górniczo-Hutnicza stworzy Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii w Miękini (woj. małopolskie) dzięki pozyskaniu dofinansowania ze środków unijnych. Nowa jednostka będzie prowadzić prace naukowo-badawczych na rzecz podmiotów komercyjnych.

W poniedziałek umowę na realizację zadania podpisali wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka i rektor AGH, prof. Tadeusz Słomka.

Krakowska uczelnia otrzymała na ten cel blisko 8 mln zł dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. W sumie inwestycja będzie kosztować ponad 18,7 mln zł, a jej zakończenie planowane jest na koniec 2021 r.

Jak poinformował rektor AGH, w ramach projektu planowana jest budowa nowego obiektu, w którym powstaną cztery laboratoria: odnawialnych źródeł, poszanowania energii i środowiska, laboratorium sorbentów mineralnych, laboratorium radioizotopowych analiz środowiskowych, laboratorium badawcze iLab - jako wirtualna rzeczywistość do badań naukowych z salą komputerową i multimedialną salą 3D do celów prototypownia i testowania wyników badań.

Piąta dofinansowana jednostka - akredytowane laboratorium hydrogeochemiczne - będzie mieściła się w głównym budynku AGH w Miękini. W nowych laboratoriach będą prowadzone prace naukowo-badawcze na rzecz podmiotów komercyjnych.

„Nowo powstały budynek w Miękini uzupełni ofertę Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska poprzez stworzenie nowego miejsca do badań. Służyć ma temu hala przystosowana do szerokiej gamy działalności badawczej i badawczo-rozwojowej oraz nowoczesne wyposażenie komputerowe i wizualizacyjne” - zaznaczył prof. Słomka.

„Z kolei już istniejące, doposażone laboratoria zyskają możliwość przeprowadzania analiz na sprzęcie światowej klasy, dzięki czemu Wydział jeszcze lepiej dopasuje się do potrzeb rynku. Równocześnie AGH dostarczy polskiej nauce badań, których wykonanie do tej pory często wiązało się z korzystaniem z zagranicznych ofert lub długim oczekiwaniem na wyniki” - dodał rektor.

Jak podkreślił wicemarszałek Smółka, inwestycje w rozwój małopolskiej nauki oraz inspirowanie do współpracy środowisk akademickich i biznesu należą do priorytetów zarządu województwa.

„Wsparcie Centrów Transferu Wiedzy, jakim jest +Miękinia+, to tego najlepszy przykład. To kolejny krok w rozwoju ważnych ośrodków transferujących wiedzę. Wspomagają one środowiska naukowe przy tworzeniu innowacyjnych rozwiązań dla biznesu i wspierają przedsiębiorców. Ich pomoc jest nieoceniona dla rozwoju nauki” - podkreślił wicemarszałek.

PAP - Nauka w Polsce, Rafał Grzyb

rgr/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020