25.08.2019
PL EN
13.05.2019 aktualizacja 13.05.2019

UŁ przyjął program kształcenia czterech Szkół Doktorskich

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uniwersytet Łódzki będzie kształcił doktorantów w czterech Szkołach Doktorskich: Nauk Społecznych, Nauk Humanistycznych, Nauk Ścisłych i Przyrodniczych oraz BioMedChem. Ta ostatnia prowadzona będzie wspólnie z Instytutami Polskiej Akademii Nauk.

Na poniedziałkowym posiedzeniu Senatu władze UŁ przyjęły programy kształcenia Szkół Doktorskich. Kształcenie we wszystkich szkołach potrwa cztery lata - poinformował PAP rzecznik UŁ Paweł Śpiechowicz.

Kształcenie doktorantów na nowych zasadach – zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – rozpocznie się 1 października 2019 r.

Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych UŁ umożliwi uzyskanie stopnia doktora w siedmiu dyscyplinach: archeologii, historii, filozofii, językoznawstwie, literaturoznawstwie, nauce o kulturze i religii oraz nauce o sztuce.

Z kolei Szkoła Doktorska Nauk Społecznych skupi doktorantów z takich dyscyplin jak: nauki socjologiczne, ekonomia i finanse, nauki prawne, pedagogika, psychologia, geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, nauki o zarządzaniu i jakości, nauki o polityce i administracji.

W przypadku Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Szkoła Doktorska zapewniać będzie kształcenie doktorantów z informatyki, matematyki, nauk biologicznych, nauk chemicznych i fizycznych, a także nauk o Ziemi i środowisku.

Szkoła Doktorska BioMedChem to nauki biologiczne, nauki medyczne i nauki chemiczne.

„Będzie ona prowadzona wspólnie z Instytutem Biologii Medycznej PAN oraz Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN. Oficjalne porozumienie pomiędzy tymi jednostkami naukowymi ma zostać podpisane w najbliższym czasie” - dodał rzecznik UŁ.

Uczelnia podkreśla, że programy Szkół Doktorskich UŁ stwarzają doktorantom możliwość uzyskania kwalifikacji na zaawansowanym poziomie w zakresie odnoszącym się nie tylko do procesu realizacji pracy doktorskiej, ale obejmujących także trening zawodowy i rozwój osobisty. Ma się on odbywać poprzez m.in. wzmacnianie warsztatu badawczego oraz podnoszenie kwalifikacji w zakresie pracy dydaktycznej, a także kształcenie umiejętności aktywnego planowania własnej kariery.

Opracowane programy kształcenia pozwalają jednocześnie realizować badania interdyscyplinarne – zapewniają przedstawiciele UŁ.

30 kwietnia 2019 r. minął termin, kiedy można było otworzyć przewód doktorski na starych zasadach. Osoby, które zrobiły to przed tym terminem będą miały czas do 31 grudnia 2021 r. na zakończenie przewodu doktorskiego, zaś do 31 grudnia 2023 r. będą musiały zakończyć studia doktoranckie. 

PAP - Nauka w Polsce

szu/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019