Nauka dla Społeczeństwa

01.05.2024
PL EN
28.05.2019 aktualizacja 28.05.2019

25 najważniejszych medycznych badań laboratoryjnych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Udało się ustalić listę 25 badań, które lekarze zlecają najczęściej niezależnie od kraju, sytuacji ekonomicznej i lokalnych uwarunkowań zdrowotnych – informuje „American Journal of Clinical Pathology”.

Badania pod kierunkiem specjalistów z University of Waterloo przeprowadzili naukowcy z pięciu krajów. Uzyskali dane na temat 25 najczęściej stosowanych testów w pięciu szpitalach, zlokalizowanych w Kenii, Indiach, Nigerii, Malezji i USA. Dwa szpitale były prywatne, a trzy - publiczne.

Porównywano liczbę wykonanych testów, a także ich ceny. Jak się okazało, te same testy były powszechne we wszystkich objętych badaniem szpitalach – mimo różnic dotyczących zamożności, systemu ochrony zdrowia oraz występowania chorób. Jeśli chodzi o ceny, naukowcy porównali najpowszechniejszy test biochemiczny (poziom glukozy we krwi), najczęstszy test hematologiczny (badanie morfologiczne - CBC), najczęstszy test mikrobiologiczny (posiew moczu) oraz badania histopatologiczne wykonywane w związku z zabiegami chirurgicznymi.

„Mimo że w biedniejszych krajach o wiele więcej jest chorób zakaźnych, podczas gdy bogatsze cierpią z powodu chorób niezakaźnych, takich jak udar, cukrzyca i choroby serca, wzorce testów były zaskakująco podobne” - powiedziała Susan Horton, profesor zdrowia publicznego w University of Waterloo i główny autor badania. „Można to wyjaśnić tym, że ludzka biologia jest podobna na całym świecie, co wpływa na rodzaj potrzebnych testów” - dodał.

Okazało się, że pomimo lokalnych różnic cen, koszt testu biochemicznego był najniższy w każdym szpitalu, testy hematologiczne i mikrobiologiczne okazały się mniej więcej trzy razy droższe, zaś cena badania histopatologicznego około 15 razy wyższa niż testu biochemicznego.

Pod względem liczby wykonywanych badań cztery z pięciu czołowych testów zajmowały te same pozycje w czterech szpitalach, a piąty szpital miał trzy takie same badania w pierwszej piątce. Co zaskakujące, test pozwalający na rozpoznanie gruźlicy pojawił się wśród pierwszych 25 tylko w jednym szpitalu, pomimo występowania tej choroby w niektórych krajach. Naukowcy postawili hipotezę, że testy odbywają się poza systemem szpitalnym, na przykład w placówkach ukierunkowanych na leczenie gruźlicy.

„Ponieważ kraje na całym świecie podejmują próbę wdrożenia powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, ich systemy opieki zdrowotnej będą wymagać lepszych, niedrogich i skutecznych testów laboratoryjnych, aby kierować diagnozą i leczeniem” – zaznaczyła Horton.

Zdaniem specjalistów uzyskane wyniki mogą pomóc rządom - opracowującym powszechne systemy ochrony zdrowia - zrozumieć, które diagnostyczne testy laboratoryjne są najważniejsze.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024