Nauka dla Społeczeństwa

19.03.2024
PL EN
24.05.2019 aktualizacja 24.05.2019

Nagrodzono najlepsze studenckie konstrukcje

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Lokalizator dla nurków, mobilna platforma badawcza i wózek inwalidzki o zwiększonej możliwości poruszania się - to niektóre z rozwiązań nagrodzonych w tegorocznej edycji konkursu dla młodych konstruktorów KOKOS (KOnkurs KOnstrukcji Studenckich).

Do tegorocznej - piątej już - edycji konkursu zgłoszono 36 konstrukcji. Najlepsze z nich zostały nagrodzone podczas finału, który odbył się na początku maja na kampusie Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Wyróżnienia przyznano w sześciu kategoriach: Joker, Smart Robots, Lifescience, Ecology, Vehicle oraz Railway.

W kategorii Joker zwyciężył lokalizator dla nurków rekreacyjnych o nazwie Wavy, skonstruowany przez zespół z Politechniki Łódzkiej. "Nasze urządzenie przekazuje informację o położeniu nurka w czasie rzeczywistym. Zebrane dane trafiają do chmury, zostają przeanalizowane i zobrazowane w aplikacji Wavy. Skupiamy się na bezpieczeństwie, aspekcie społecznym, analizie danych i łatwej konfiguracji" - tłumaczą autorzy rozwiązania.

Mobilna platforma badawcza Scorpio X otrzymała z kolei nagrodę w kategorii Smart Robots. Jak zapewniają jej twórcy, "może ona znaleźć zastosowanie jako robot komercyjny, do badań środowiskowych miejsc trudno dostępnych lub niebezpiecznych dla człowieka". Jest ona także jedyną konstrukcją spoza USA, która testowana jest w kalifornijskim Jet Propulsion Laboratory, jednym z centrów badawczych NASA.

Student krakowskiego AGH Michał Zwierz dostał nagrodę w kategorii LifeScience. Stworzył on wózek inwalidzki o zwiększonych możliwościach poruszania się - który ma pozwolić na zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych niezależnie od miejsca, w którym się znajdują.

Za najlepszą konstrukcję ekologiczną uznano natomiast motocykl LEM Thunder zespołu LEM Wrocław z Politechniki Wrocławskiej. Zaprojektowano go do użytku w trudnych warunkach pustynnych i każdych warunkach pogodowych. Twórcy pojazdu zapewniają, że jest on w stanie poradzić sobie nawet w najtrudniejszym rajdzie świata, czyli Rajdzie Dakar.

W kategorii Vehicle nagrodę otrzymał bolid Maria zespołu PUT Motorsport z Politechniki Poznańskiej, zaś w specjalnej kategorii Railway - lokomotywa PUTrain skonstruowana przez studentów z Politechniki Poznańskiej.

Laureat każdej kategorii otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 3 tys. zł oraz dodatkowe nagrody rzeczowe. Organizatorem konkursu KOKOS jest Niezależne Zrzeszenie Studentów.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024