Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
14.06.2019 aktualizacja 14.06.2019

Plasterek z komórek macierzystych na chore serce

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zawierająca miliony komórek macierzystych „łatka” może pomóc w naprawie uszkodzeń spowodowanych przez zawał serca – poinformowano podczas konferencji British Cardiovascular Society w Manchesterze.

Podczas zawału dochodzi do niedokrwienia części mięśnia sercowego. Pozbawione dopływu tlenu i niezbędnych składników odżywczych tkanki obumierają. Jeśli chory przeżyje, może rozwinąć się niewydolność serca.

Nad nowatorskim rozwiązaniem pracowali naukowcy z London BHF Centre of Regenerative Medicine. Każda "łatka" zawiera fragment mięśnia sercowego wielkości kciuka (o wymiarach 3 na 2 centymetry) zawierający do 50 milionów ludzkich komórek macierzystych. Zostały one zaprogramowane do przekształcania się w działające komórki mięśnia sercowego.

Osobie, która doznała zawału można by wszczepić do serca jedną lub więcej takich "łatek”, aby zapobiec powstawaniu dalszych uszkodzeń – lub nawet odwrócić już powstałe. "Łatka" nie tylko zapewnia fizyczne wsparcie uszkodzonego mięśnia sercowego, ale również usprawnia pompowanie krwi. Uwalnia również substancje chemiczne, które pobudzają komórki serca do naprawy i regeneracji.

Jak wykazały testy laboratoryjne, komórki zwarte w takiej "łatce" zaczynają się kurczyć po trzech dniach i upodabniają do tkanki dojrzałego mięśnia sercowego w ciągu miesiąca. W przypadku zwierząt ich obecność doprowadziła do poprawy funkcjonowania serca po zawale. W "łatkę" wrosły też naczynia krwionośne serca.

Badania na ludziach mają się rozpocząć się w ciągu najbliższych dwóch lat. Ostatecznym celem jest posiadanie przez lekarzy zapasu uniwersalnych "łatek", które można by wszczepić każdej osobie z zawałem.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024