17.11.2019
PL EN
12.06.2019 aktualizacja 12.06.2019

Budowa nowego centrum badawczego wśród inwestycji Politechniki Wrocławskiej

Źródło: Politechnika Wrocławska Źródło: Politechnika Wrocławska

Budowa centrum badawczego InnoCamp-GEO2 oraz kompleksowy remont dawnego szpitala przy ul. Hoene-Wrońskiego - to dwie inwestycje, które w najbliższych latach planuje zrealizować Politechnika Wrocławska. Przetargi na obie inwestycje mają zostać ogłoszone w czerwcu.

Kompleks badawczy InnoCamp-GEO2 powstanie przy ul. Na Grobli, przy stacji kolei linowej „Polinka”, na terenie przekazanym Politechnice przez gminę Wrocław w październiku 2018 r. – poinformował PAP Michał Ciepielski z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej. Jak dodał, obecnie znajdują się tam garaże i magazyny, które wcześniej należały do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Na potrzeby inwestycji zostaną one wyburzone, a w ich miejsce powstanie kompleks składający się z sześciu połączonych ze sobą budynków.

„Znajdą się w nich nowe laboratoria: Centrum Technologii Nanofotoniki, Centrum Nowych Technologii i Wirtualizacji Przemysłu – Wrocławska Fabryka Cyfrowa, Laboratorium Kriogeniki oraz Laboratorium Maszyn Energetycznych. Dodatkowo powstanie budynek administracyjno-techniczny z zapleczem garażowym” – wyjaśnił Ciepielski. Dodał, że w ramach inwestycji przebudowane zostaną drogi dojazdowe i chodniki, powstaną także parkingi oraz miejsca postojowe dla rowerów.

Przetarg na projekt całego kompleksu zostanie ogłoszony w ciągu najbliższych kilku dni, z kolei ogłoszenie przetargu na prace budowlane planowane jest na drugą połowę 2020 r. Inwestycja powinna zostać ukończona w 2022 r.

Kolejnym przedsięwzięciem planowanym przez wrocławską uczelnię będzie kapitalny remont dawnego szpitala przy ul. Hoene-Wrońskiego, który od 2015 r. należy do Politechniki Wrocławskiej.

Kompleks składający się z dwóch budynków powstał na początku XX w. według projektu Maxa Berga. Pierwotnie znajdowała się tam siedziba Miejskiego Szpitala Dziecięcego, a po II wojnie światowej działały tam m.in. Klinika Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego oraz Klinika Pediatrii, Alergologii i Kardiologii.

Po remoncie w budynku mieścić się będzie Wydział Matematyki. „Do dyspozycji naukowcy dostaną 16 pomieszczeń dydaktycznych, 23 biurowe oraz ponad 50 dla pracowników dydaktycznych. Dodatkowo do części gmachu przeniesie się Dział Studencki, znajdą się tam również sale i biura dla organizacji studenckich oraz kół naukowych” – przekazał Ciepielski.

Przetarg na prace budowlane zostanie ogłoszony w czerwcu, a inwestycja ma zostać oddana do użytku w 2021 r. 

PAP - Nauka w Polsce, Agata Tomczyńska

ato/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019