08.07.2020
PL EN
21.06.2019 aktualizacja 21.06.2019

Zdrowie jamy ustnej ma związek z rakiem wątroby

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zły stan jamy ustnej zwiększa ryzyko rozwoju raka wątroby, na co wskazuje szeroko zakrojone badanie. Przyczyny tego związku nie są jasne, ale może w nim mieć znaczenie dieta i flora bakteryjna.

Naukowcy z Queen`s University Belfast przeanalizowali dane na temat prawie 500 tys. mieszkańców Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu związków między stanem jamy ustnej a różnymi nowotworami układu pokarmowego.

Badacze zwracali uwagę na takie dolegliwości, jak bolesne lub krwawiące dziąsła, owrzodzenia czy ubytki w uzębieniu.

"Zły stan jamy ustnej powiązano już z ryzykiem różnych chronicznych schorzeń, takich jak choroby serca, udary, cukrzyca" - przypomina główna autorka badania dr Haydée WT Jordão.

"Jednak wyniki odnośnie wpływu stanu jamy ustnej na poszczególne nowotwory układu trawiennego są sprzeczne i tym właśnie chcieliśmy się zająć" - opowiada badaczka.

Choć naukowcy nie znaleźli wyraźnych powiązań z ryzykiem rozwoju większości uwzględnionych nowotworów, to wykryli wyraźną zależność odnośnie taka wątroby.

Zagrożenie wzrastało o 32 proc., przy czym w przypadku najczęściej występującego raka wątrobowokomórkowego, zagrożenie to rosło aż o 75 proc.

Okazało się jednocześnie, że osoby z jamą ustną w gorszym stanie statystycznie były młodsze, płci żeńskiej, żyły w gorszych warunkach ekonomicznych oraz jadły mniej niż dwie porcje warzyw i owoców dziennie.

Badacze nie potrafią podać jeszcze przyczyny wykrytej korelacji. Spekulują, że może za nią stać działanie flory bakteryjnej.

"Wątroba uczestniczy w usuwaniu bakterii z organizmu. Jeśli jest zajęta przez chorobę, taką jak zapalenie, marskość czy raka, jej działanie się pogarsza i bakterie mogą dłużej przetrwać, wyrządzając więcej szkód. Jedna z bakterii, Fusobacterium nucleatum pochodzi z ubytków w zębach, ale jej rola w rozwoju raka jest niejasna. Potrzebne będą więc dalsze badania sprawdzające wpływ mikrobiomu na raka wątroby" - wyjaśnia dr Jordão.

Istnieje jeszcze inne, możliwe wyjaśnienie. Otóż osoby, które mają poważne problemy z zębami, mogą gorzej się odżywiać, co z kolei może powodować wzrost ryzyka.

Więcej informacji na stronie:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-06/s-poh061719.php

mat/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020