Na konferencjach naukowych najwięcej pytań zadają mężczyźni

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nawet jeśli większość osób uczestniczących w konferencjach naukowych stanowią kobiety, to i tak najwięcej pytań zadają mężczyźni - wynika z analizy opublikowanej przez "American Journal of Human Genetics".

"W sytuacji, gdy kobiety na sali stanowią 70 proc., zadają one jedynie około 40 proc. pytań. Oznacza to, że panie musiałyby stanowić od 80 do 90 proc. obecnych, aby liczba pytań zadawanych przez przedstawicieli obu płci była równa" - mówi Natalie Telis z Uniwersytetu Stanforda, autorka analizy.

Wraz z Emily Glassberg z Uniwersytetu Harvarda Telis przez cztery lata badała ona zachowanie kobiet i mężczyzn podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka i Biologii Genomów. Podczas siedmiu konferencji badaczki rejestrowały informacje dotyczące tego, kto zadawał pytania po prezentacjach.

Mimo równej liczebności przedstawicieli obu płci, aktywność uczestników wskazywała na wciąż widoczną dominację mężczyzn w tym środowisku naukowym.

Okazało się jednak, że publiczna dyskusja na temat równości płci przyniosła wyraźną zmianę. Gdy Telis opublikowała część swoich wniosków online w 2015 roku, odsetek kobiet zadających pytania znacznie się zwiększył.

Oznacza to, że kobiety dostrzegają wartość w zadawaniu pytań podczas konferencji. Kontynuacja badań pomogłaby lepiej zrozumieć różne motywacje stojące za tą formą aktywności w przypadku obu płci, a także sprawdzić czy zadawanie pytań przekłada się na rozwój zawodowy - piszą autorki.

"Bardzo wiele osób mówiło, że zadało swoje pierwsze pytanie po tym, jak dowiedziały się o wynikach tej analizy. Mam nadzieję, że da to początek dłuższemu trendowi kreowania takiego środowiska naukowego, w jakim chcielibyśmy funkcjonować" - komentuje Telis. (PAP)

koc/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera