10.12.2019
PL EN
12.07.2019 aktualizacja 12.07.2019

Nowe gatunki zwierząt odkryte w honduraskiej dżungli

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 30 nowych gatunków zwierząt odkryto w honduraskiej dżungli La Mosquitia. Na terenie tropikalnych lasów o powierzchni 350 tys. hektarów natrafiono też na gatunki uznawane za już wymarłe.

Badania nad fauną i florą w La Mosquitia, o których pisze dziennik "El Pais", od 2017 r. prowadził międzynarodowy zespół badawczy.

Największą grupę nowych gatunków stanowią ptaki, m.in. papugi. "28 ptaków ze 198 wszystkich zaobserwowanych w La Mosquitia nigdy nie zostało udokumentowanych. Dodatkowo, sześć innych gatunków to ptaki bliskie wyginięciu” - poinformowali biolodzy prowadzący badania w Hondurasie.

Wśród nowych gatunków zwierząt jest m.in. także słodkowodna ryba z gromady promieniopłetwych.

Z informacji biologów wynika, że w honduraskiej dżungli znaleziono gatunki, które uważane były za wymarłe w Ameryce Środkowej, takie jak np. wąż Rhinobothryum bovallii, a także żaba Teratohyla spinosa.

W ramach badania przeanalizowano też rośliny, natrafiając na 14 gatunków zagrożonych, a także 10 uważanych za bliskie wyginięciu, takie jak np. palma Reinhardttia gracilis oraz paproć Adiantum pulverulentum.

"Obszary dżungli La Mosquitia to jeden z nielicznych obszarów w Ameryce Środkowej, gdzie procesy ekologiczne i ewolucyjne pozostają nienaruszone” - podsumowali autorzy badania prowadzonego w honduraskich lasach tropikalnych.

Wspierane finansowo przez honduraską administrację państwową badania pierwotnie służyły przestudiowaniu potencjału archeologicznego dżungli La Mosquitia. "W ostatnim czasie w La Mosquitia rozpoczęły się badania archeologiczne. Prace te będą kontynuowane” - poinformowało biuro prasowe rządu Hondurasu. (PAP)

zat/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019