30.05.2020
PL EN
09.07.2019 aktualizacja 09.07.2019

Podkarpackie/ Dotacje od samorządu województwa dla rzeszowskich uczelni

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prawie milion złotych dotacji przeznaczył samorząd woj. podkarpackiego na remont Studenckiego Centrum Kultury i Nauki, na powstanie biobanku, a także Wieloprofilowego Centrum Symulacji Medycznej. Inwestycje powstaną na dwóch rzeszowskich uczelniach wyższych: uniwersytecie i politechnice.

We wtorek w Rzeszowie została podpisana umowa między samorządem a władzami obu uczelni.

Jak podkreślił w trakcie uroczystości marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, zarówno Uniwersytet Rzeszowski, jak i Politechnika Rzeszowska mają „palmę pierwszeństwa w naszym regionie”. „Bardzo dynamicznie się rozwijają, ale ten rozwój wymaga środków, funduszy i też współpracy z samorządem województwa” – dodał.

Politechnika Rzeszowska otrzymała dotację w wysokości 350 tys. zł na remont Studenckiego Centrum Kultury i Nauki. W Centrum prowadzona jest działalność studenckich kół naukowych, odbywają się w nim także liczne spotkania i debaty. Dotacja pozwoli na remont instalacji m.in. elektrycznej, sanitarnej, wentylacji mechanicznej, klimatyzacji, montaż platformy przy schodach dla osób niepełnosprawnych.

Jak powiedział rektor Politechniki Rzeszowskiej Tadeusz Markowski, dzięki dotacji powstanie nowoczesne Centrum, które będzie miało również ogromną salę na kilkaset osób. „Myślę, że od nowego roku kalendarzowego nasi studenci będą mieli do dyspozycji obiekt z prawdziwego zdarzenia, w którym będą mogli realizować swoje pasje” – podkreślił.

Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego Sylwester Czopek podpisał dwie umowy na dofinansowanie. Uczelnia otrzyma z budżetu województwa podkarpackiego 500 tys. zł na remont budynku przy ul. Warszawskiej, w którym powstanie Wieloprofilowe Centrum Symulacji Medycznej. W budynku będą się kształcić studenci medycyny, realizowane będą też specjalistyczne szkolenia, m.in. dla policji i wojska.

Zdaniem Czopka powstanie Centrum jest niezwykle ważne przede wszystkim dla kierunku lekarskiego. „Otrzymana dotacja to tylko część środków, jaka jest nam potrzebna. W większości mamy pieniądze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które daje nam wsparcie na zakup sprzętu, a prace remontowe pomieszczeń musimy zrobić sami, dlatego wsparcie samorządu jest nieocenione” – zaznaczył rektor.

Drugi projekt realizowany przez uniwersytet, który powstanie dzięki dotacji samorządu wynoszącej 125 tys. zł., to biobank. Jak opisał Czopek, będzie to rodzaj "archiwum" przechowującego tkanki ludzkie, które służą do badań i do analiz. „Tym samym przyczyniają się do rozwoju właściwej medycyny i polepszenia diagnostyki, a przede wszystkim leczenia” – tłumaczył.

Dofinansowanie od samorządu ułatwi m.in. zakup przyrządów niezbędnych do pobierania i przechowywania materiału biologicznego od noworodków i ich rodziców. Dotacja przyczyni się do utworzenia podkarpackiego biobanku populacyjnego i specjalistycznego w obszarze onkologii. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020