22.10.2019
PL EN
12.07.2019 aktualizacja 12.07.2019

UKSW i BOŚ rozpoczynają współpracę na rzecz środowiska

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Bank Ochrony Środowiska oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozpoczynają wspólne projekty na rzecz ekologii. List intencyjny w tej sprawie podpisali 11 lipca prezes BOŚ Bogusław Białowąs i rektor UKSW ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński.

Wspólne przedsięwzięcia będą związane ze szkoleniami, stażami, praktykami, studiami podyplomowymi, a także publikacje. Ponadto, w ramach wzajemnej współpracy planuje się utworzenie Kapituły nagradzające najlepsze prace studenckie poświęcone aspektom ekologicznym – poinformowała w piątek uczelnia w przesłanym PAP komunikacie.

Jak przypomniano, Bank Ochrony Środowiska ma 30-letnie doświadczenie w zakresie finansowania rozwiązań ekologicznych. W tym czasie udzielił on około 20,8 mld zł kredytów ekologicznych na różne zadania służące ochronie środowiska, a wartość inwestycji zrealizowanych z ich udziałem to 51,5 mld zł.

„Jestem przekonany, że stworzona przez nas platforma wymiany wiedzy i doświadczeń przyniesie wymierne efekty obu instytucjom. Utrzymanie pozycji lidera wyspecjalizowanego w finansowaniu inwestycji ekologicznych wymaga od nas nieustannego absorbowania wyników badań oraz stałej współpracy ze środowiskiem naukowym” – powiedział Bogusław Białowąs, cytowany w komunikacie.

Z kolei UKSW od wielu lat prowadzi projekty badawczo-naukowe na rzecz środowiska, ekologii i inżynierii środowiska. Uniwersytet ma również zaplecze badawczo-rozwojowe - Centrum Laboratoryjnego Nauk Przyrodniczych. Niebawem powstanie Multidyscyplinarne Centrum Badawcze w Dziekanowie Leśnym, w którym partnerzy UKSW, w tym Bank Ochrony Środowiska będą prowadzić z naszym Uniwersytetem badania i projekty – wskazano w komunikacie.

„W ramach funkcjonowania Uniwersytetu skupiamy się na wszystkich aspektach dotyczących życia człowieka począwszy od nauk humanistycznych, społecznych, ścisłych czy biologicznych przez medycynę do inżynierii środowiska. Jak wiemy środowisko wpływa na nas zarówno pośrednio, jak i bezpośrednio. Jestem przekonany, że zawarte porozumienie i współpraca wpłynie bardzo pozytywnie na środowisko naturalne zarówno poprzez badania naukowe, jak i planowane kampanie edukacyjne umożliwiając na pełne wykorzystanie naszego wspólnego potencjału” – podkreślił rektor UKSW, ks. prof. Stanisław Dziekoński.

PAP – Nauka w Polsce

agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019