12.12.2019
PL EN
19.07.2019 aktualizacja 19.07.2019

Odkryto ósme na świecie jezioro lawy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Na subantarktycznej wyspie Saunders w archipelagu Sandwich Południowy brytyjscy naukowcy odkryli jezioro lawy. To ósme poznane dotąd takie miejsce. Umiejscowione w wulkanie Mount Michael jezioro ma od 90 do 215 m średnicy i temperaturę od blisko 1 tys. do prawie 1,3 tys. stopni C.

Mimo, że na świecie jest około 1500 lądowych wulkanów, otwarte zbiorniki z lawą zdarzają się rzadko - wyjaśniają naukowcy z University College London. Na łamach pisma „Volcanology and Geothermal Research” badacze opisali ósme, odkryte dotąd jezioro lawy.

Już w 2001 roku zdjęcia satelitarne o niskiej rozdzielczości wskazały na geotermalną anomalię w wulkanie Mount Michael. Znajduje się on na wyspie Saunders należącej do archipelagu Sandwich Południowy. To grupa 11 bezludnych wysp wulkanicznych na południowym Atlantyku. Stanowią one część położonego w pobliżu koła podbiegunowego brytyjskiego terytorium zamorskiego. Badanie sprzed 18 lat nie wykazało jednak obecności jeziora z lawą.

Teraz, zaawansowana analiza zdjęć satelitarnych z lat 2003-2018 wskazała na istnienie nieznikającego w tym okresie jeziora lawy o średnicy od 90 do 215 m i temperaturze od 989 do 1279 st. C.

„Jesteśmy zachwyceni odkryciem tak niezwykłej geologicznej struktury w terytoriach zamorskich Wielkiej Brytanii. Zidentyfikowanie jeziora lawy zwiększyło nasze rozumienie wulkanicznej aktywności i związanych z nią zagrożeń na tej odległej wyspie. Mówi nam ono wiele na temat tych rzadkich struktur, a także pomogło nam w opracowaniu technik monitorowania wulkanów z kosmosu” - opowiada dr Danielle Gray z University College London.

„Mount Michael to wulkan znajdujący się na odległej wyspie, na Oceanie Południowym. Wyjątkowo ciężko jest do niego dotrzeć i bez zdjęć satelitarnych wysokiej jakości niezwykle trudno byłoby więcej dowiedzieć się o tej niezwykłej geologicznej formacji” - dodaje dr Gray.

Miejsca, w których znajduje się siedem pozostałych jezior lawy to: Nyiragongo w Republice Kongo, Erta Ale w Etiopii, Erebus na Wyspie Rossa, Mount Yasur oraz Ambrim w Vanuatu, Kilauea na Hawajach i Masaya w Nikaragui.

Więcej informacji tutaj.  (PAP)

mat/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019