27.05.2020
PL EN
30.07.2019 aktualizacja 30.07.2019

Poznań/ Zabytkowe atlasy wróciły do Biblioteki Raczyńskich

Poznań, 15.11.2009. Biblioteka Raczyńskich wg planów przypisywanych francuskim architektom Charlesowi Percierowi i Pierre-François Leonardowi Fontainowi z frontową elewacją wzorowaną na wschodniej ścianie paryskiego Luwru ufundowna przez Edwarda Raczyńskiego. Po prawej Studzienka Hygiei (ac) PAP/Adam Ciereszko Poznań, 15.11.2009. Biblioteka Raczyńskich wg planów przypisywanych francuskim architektom Charlesowi Percierowi i Pierre-François Leonardowi Fontainowi z frontową elewacją wzorowaną na wschodniej ścianie paryskiego Luwru ufundowna przez Edwarda Raczyńskiego. Po prawej Studzienka Hygiei (ac) PAP/Adam Ciereszko

Część zabytkowych atlasów ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich odzyskała dawny blask. Wśród bezcennych dzieł, które wróciły z konserwacji, jest m.in. pierwszy nowożytny atlas świata, zawierający dokładną mapę Polski.

Ze zbiorów kartograficznych Biblioteki Raczyńskich jej pracownicy wybrali najcenniejsze i jednocześnie najbardziej zagrożone zniszczeniem atlasy, pochodzące z XVI-XIX w. Zabytki zostały oddane do konserwacji i digitalizacji w ramach projektu, na który Biblioteka Raczyńskich otrzymała ponad 14 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 20,6 mln zł; poza konserwacją dzieł, gruntowną modernizację przejdzie także sam budynek biblioteki.

Poznański magistrat poinformował, że do zbirów biblioteki wróciło już z konserwacji pięć zabytkowych atlasów. Jest wśród nich m.in. pierwszy nowożytny atlas świata wydawany od 1570 roku, który zawiera pierwszą dokładną mapę Polski Wacława Grodeckiego.

„Wszystkie dzieła są bardzo atrakcyjne wizualnie i bogato ilustrowane - jak np. atlas pochodzący z początku XVIII wieku, w którym można znaleźć ręcznie kolorowane mapy i dekoracyjne plany miast, twierdz oraz bitew. Podziwiając kunsztownie zdobione i ręcznie kolorowane mapy świata i nieba, można także prześledzić losy ksiąg. W XVII-wiecznym atlasie świata znajdują się wpisy jego kolejnych właścicieli: od jezuitów, których własnością był w 1718 roku, przez wpisy z XIX wieku, aż po ostatni, uczyniony ręką generała Adama Kicińskiego zapis z roku 1939” – podał magistrat.

Biblioteka Raczyńskich została ufundowana w 1829 roku przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Front wzniesionego w centrum Poznania gmachu wzorowany był na wschodniej fasadzie paryskiego Luwru. Początkowo księgozbiór stanowiły zbiory rodzinne, następnie wzbogaciły go cenne rękopisy, stare druki i obiekty kartograficzne m.in. z kolekcji Juliana Ursyna Niemcewicza. Zaborcy pruscy dążyli do germanizacji instytucji, ale dzięki polskim zbiorom i polskiemu personelowi, biblioteka przez cały XIX w. była ostoją polskiej kultury.

Obecnie Biblioteka Raczyńskich, poza zabytkowym gmachem przy placu Wolności, mieści się także w sąsiadującym z nim nowym budynkiem, zaś filie biblioteki rozmieszczone są we wszystkich dzielnicach miasta. W skład Biblioteki Raczyńskich, jako instytucji kultury, wchodzą także muzea - Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny, Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego i Ośrodek Dokumentacji Wielkopolskiego Środowiska Literackiego. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ je/

Copyright © Fundacja PAP 2020