27.05.2020
PL EN
13.08.2019 aktualizacja 13.08.2019

Zielone żółwie jedzą plastik, bo przypomina im pożywienie

Żółw zielony. Fot. Fotolia Żółw zielony. Fot. Fotolia

Morskie żółwie Chelonia mydas zjadają przezroczyste, zielone i czarne fragmenty plastiku o wybranych kształtach, bo przypominają im elementy ich diety. W układzie pokarmowym jednego żółwia naukowcy znaleźli 183 fragmenty plastiku.

Badacze z University of Exeter dokładnie przeanalizowali zawartość układu pokarmowego 19 zielonych żółwi wyrzuconych przez morze na plaże Cypru.

We wnętrzu wszystkich osobników znaleźli kawałki plastiku, a jeden z gadów miał w sobie aż 183 plastikowe elementy.

Badanie nie pokazało, jakie znaczenie miał plastik dla śmierci gadów. Prawdopodobnie zginęły one z powodu zaplątania w rybackie sieci.

„Wcześniejsze badania sugerowały, że żółwie skórzaste jedzą plastik przypominający meduzy, na które polują. Chcieliśmy się dowiedzieć, czy podobnie może się dziać w przypadku zielonych żółwi. Żółwie morskie to przede wszystkim drapieżniki kierujące się wzrokiem, zdolne do wybierania jedzenia na podstawie jego kształtu i wielkości. W naszym projekcie znaleźliśmy silnie dowody na to, że zielone żółwie zjadają głównie plastikowe fragmenty o konkretnych rozmiarach, kształcie o kolorach” - mówi autorka badania dr Emily Duncan.

„Porównując zjadany plastik do tego, jaki znaleźć można na plażach, zauważyliśmy, że żółwie jedzą przezroczyste, zielone lub czarne nici i płachty. Ich źródłem mogą być worki na śmieci czy fragmenty takich przedmiotów jak liny rybackie czy torby na zakupy” - dodaje badaczka.

Mniejsze żółwie nosiły w sobie więcej plastiku. Być może dlatego, że są mniej doświadczone i nie potrafią rozpoznać sztucznego tworzywa, lub ze względu na zmianę diety zachodzącą z wiekiem.

Dr Duncan, dzięki grantowi z National Geographic Society, prowadzi teraz podobny projekt u wybrzeży Australii.

„Badania tego typu pozwalają nam lepiej poznać dietę żółwi i dowiedzieć się, czy pewne rodzaje plastiku są połykane częściej niż inne” - podkreśla Brendan Godley z University of Exeter.

„To ważne, aby wiedzieć, jaki plastik może stanowić problem. Istotne jest też nagłośnienie takich zagrożeń, aby zmotywować ludzi do zmniejszania zużycia plastiku” - zwraca uwagę ekspertka.

Więcej informacji: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-08/uoe-gte080819.php

(PAP)

mat/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020