Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
13.08.2019 aktualizacja 13.08.2019

Zielone żółwie jedzą plastik, bo przypomina im pożywienie

Żółw zielony. Fot. Fotolia Żółw zielony. Fot. Fotolia

Morskie żółwie Chelonia mydas zjadają przezroczyste, zielone i czarne fragmenty plastiku o wybranych kształtach, bo przypominają im elementy ich diety. W układzie pokarmowym jednego żółwia naukowcy znaleźli 183 fragmenty plastiku.

Badacze z University of Exeter dokładnie przeanalizowali zawartość układu pokarmowego 19 zielonych żółwi wyrzuconych przez morze na plaże Cypru.

We wnętrzu wszystkich osobników znaleźli kawałki plastiku, a jeden z gadów miał w sobie aż 183 plastikowe elementy.

Badanie nie pokazało, jakie znaczenie miał plastik dla śmierci gadów. Prawdopodobnie zginęły one z powodu zaplątania w rybackie sieci.

„Wcześniejsze badania sugerowały, że żółwie skórzaste jedzą plastik przypominający meduzy, na które polują. Chcieliśmy się dowiedzieć, czy podobnie może się dziać w przypadku zielonych żółwi. Żółwie morskie to przede wszystkim drapieżniki kierujące się wzrokiem, zdolne do wybierania jedzenia na podstawie jego kształtu i wielkości. W naszym projekcie znaleźliśmy silnie dowody na to, że zielone żółwie zjadają głównie plastikowe fragmenty o konkretnych rozmiarach, kształcie o kolorach” - mówi autorka badania dr Emily Duncan.

„Porównując zjadany plastik do tego, jaki znaleźć można na plażach, zauważyliśmy, że żółwie jedzą przezroczyste, zielone lub czarne nici i płachty. Ich źródłem mogą być worki na śmieci czy fragmenty takich przedmiotów jak liny rybackie czy torby na zakupy” - dodaje badaczka.

Mniejsze żółwie nosiły w sobie więcej plastiku. Być może dlatego, że są mniej doświadczone i nie potrafią rozpoznać sztucznego tworzywa, lub ze względu na zmianę diety zachodzącą z wiekiem.

Dr Duncan, dzięki grantowi z National Geographic Society, prowadzi teraz podobny projekt u wybrzeży Australii.

„Badania tego typu pozwalają nam lepiej poznać dietę żółwi i dowiedzieć się, czy pewne rodzaje plastiku są połykane częściej niż inne” - podkreśla Brendan Godley z University of Exeter.

„To ważne, aby wiedzieć, jaki plastik może stanowić problem. Istotne jest też nagłośnienie takich zagrożeń, aby zmotywować ludzi do zmniejszania zużycia plastiku” - zwraca uwagę ekspertka.

Więcej informacji: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-08/uoe-gte080819.php

(PAP)

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024