30.05.2020
PL EN
03.09.2019 aktualizacja 03.09.2019

Sztuczna inteligencja śledzi ptaki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

System oparty na uczeniu maszynowym, wykorzystujący dane z radarów, dostarczy nowych informacji na temat migracji ptaków – czytamy w „Methods in Ecology and Evolution”.

Wiosną i jesienią dziesiątki milionów ptaków przelatują nad głowami Amerykanów niewidoczne na nocnym niebie. Choć przeloty te są rejestrowane od wielu dekad przez radary meteorologiczne amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej, dane na ten temat były do niedawna niedostępne dla badaczy ptaków.

Działo się tak z powodu ogromu danych i braku narzędzi do analizowania ich – uważa ekspert od sztucznej inteligencji (AI) Dan Sheldon z University of Massachusetts Amherst. Ornitolodzy i ekolodzy o odpowiedniej wiedzy potrafili zrobić użytek z obrazów radarowych i studiować migracje, odróżniając opady od ptaków, ale ilość informacji – ponad 200 mln zdjęć i setki terabajtów danych – ograniczała ich zdolność do wybrania wystarczającej ilości próbek do scharakteryzowania migracji.

Z pomocą przyszło im uczenie maszynowe. Sheldon i Subhransu Maji oraz główny autor badania Tsung-Yu Lin wraz z kolegami m.in. z Cornell Lab of Ornithology opracowali narzędzie MistNet. Dzięki niemu można wydobywać dane na temat ptaków z zapisów radarów i przeczesywać archiwa z wielu lat. Nazwa nawiązuje do niemal niewidocznych, „mglistych siatek”, których ornitolodzy używają do łapania migrujących ptaków.

System bazuje na sieciach neuronowych i zawiera elementy dostosowane do unikalnych cech danych pochodzących z radarów. Radarowe badania ornitologiczne gwałtownie się rozwijają i prowadzą do ważnych odkryć na temat wędrówek ptaków w skali kontynentu – podkreślają autorzy.

Zespół stworzył mapy, na których widać, kiedy i gdzie odbywały się migracje w ciągu ostatnich 24 lat w Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu można było pokazać np. najczęściej odwiedzane obszary migracji w USA, w tym korytarz wzdłuż i na zachód od rzeki Mississippi. MistNet pozwala również szacować prędkość lotu ptaków i natężenie ruchu wśród nich.

“Mamy nadzieję, że MistNet pozwoli na szereg aplikacji w nauce i ochronie środowiska. Np. zauważamy, że w wielu miejscach duża ilość migracji przypada na kilka nocy w sezonie. Posiadając taką wiedzę, można pomóc ptakom i wyłączyć światła na wieżowcach na ten czas” – zaproponował Sheldon. (PAP)

mrt/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020