Nauka dla Społeczeństwa

05.05.2024
PL EN
25.09.2019 aktualizacja 25.09.2019

Wczesna anemia ciążowa zwiększa ryzyko zaburzeń rozwojowych u dzieci

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Anemia na wczesnym etapie ciąży koreluje z większym prawdopodobieństwem wystąpienia u dzieci zaburzeń ze spektrum autyzmu, zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) i niepełnosprawności intelektualnej.

Chociaż anemia wynikająca z niedoboru żelaza, na skutek której spada zdolność organizmu do przenoszenia tlenu, jest stosunkowo częstym zjawiskiem pod koniec ciąży (kiedy gwałtownie rosnący płód pobiera od matki zapasy tego pierwiastka), u niektórych kobiet diagnozuje się ją wcześniej.

Naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska wykazali, że taka zdiagnozowana przed 31. tygodniem ciąży anemia wiąże się z częstszym występowaniem u dzieci zaburzeń rozwojowych. Niedokrwistość stwierdzona później – już nie.

Badacze przeanalizowali dane dotyczące blisko 300 tys. matek i ponad pół miliona dzieci urodzonych w Szwecji na przełomie lat 1987-2010. Wczesną anemię ciążową stwierdzili tylko u 1 proc. kobiet.

Po uwzględnieniu dodatkowych czynników, takich jak dochód i wiek matki, ustalili, że wczesna anemia ciążowa wiązała się u potomstwa z większym ryzykiem autyzmu (o 44 proc.), ADHD (o 37 proc.) i niepełnosprawności intelektualnej (o 120 proc.).

Ponadto zaobserwowali, że kobiety ze wczesną niedokrwistością ciążową rodziły mniejsze dzieci, a te z anemią zdiagnozowaną pod koniec ciąży – większe.

Rezultaty badania opublikowano na łamach czasopisma „JAMA Psychiatry” (http://dx.doi.org/10.1001/jamapsychiatry.2019.2309). (PAP)

ooo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024