
W północno-zachodniej Turcji archeolodzy odkryli kamienną rzeźbę z okresu hellenistycznego przedstawiającą lwa – informuje serwis internetowy Hurriyet Daily News.
Odkrycia dokonał zespół naukowców pod kierunkiem prof. Nurettina Arslana z Uniwersytetu Onsekiz Mart w Canakkale na stanowisku w miejscowości Behramkale, gdzie znajdują się ruiny starożytnego miasta Assos.
Według naukowców figura kamiennego lwa została wyrzeźbiona w II wieku p.n.e., a odkryto ją w ruinach starożytnej gospody z okresu hellenistycznego w Assos.
Starożytne miasto Assos, położone na skalistym wzgórzu na wybrzeżu Morza Egejskiego, założyli w VII wieku p.n.e. greccy koloniści z wyspy Lesbos.
Zdaniem prof. Arslana Assos wraz ze swoim portem było jednym z najważniejszych miast w starożytnej Anatolii.
Archeolodzy prowadzili wykopaliska także w rejonie głównego rynku Assos, gdzie odsłonili pozostałości rozmaitych budowli z wczesnego okresu bizantyńskiego.
Do najnowszych znalezisk w tym miejscu należy kamienny piec kuchenny z V wieku, odkryty w ruinach jednego z domostw. Konstrukcja pieca umożliwiała jednoczesne gotowanie posiłków w trzech garnkach.
Ruiny Assos odkryli pod koniec XIX wieku amerykańscy archeolodzy, a od 1981 roku na stanowisku nieprzerwanie trwają prace badawcze prowadzone przez tureckich naukowców. (PAP)
jot/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.