Archeolodzy odtwarzają inskrypcję z cennikiem towarów i usług z czasów rzymskich

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Na stanowisku w Turcji naukowcy pracują nad odtworzeniem wyrytej w kamiennych płytach starożytnej inskrypcji zawierającej treść edyktu cesarza rzymskiego Dioklecjana z 301 roku– informuje serwis internetowy Hurriyet Daily News.

Podczas wykopalisk w ruinach starożytnego miasta Afrodyzja, położonych koło miejscowości Geyre w prowincji Aydin w południowo-zachodniej Turcji, zespół archeologów pod kierunkiem prof. Rolanda R.R. Smitha z Uniwersytetu Oksfordzkiego odkrył liczne fragmenty kamiennych bloków z wyrytymi na ich powierzchni inskrypcjami.

Jak się okazało, tekst w języku greckim zawiera treść „Edyktu o cenach maksymalnych” sprzed 1718 lat, wydanego w 301 roku przez Dioklecjana, cesarza rzymskiego w latach 284-305, w sprawie limitu cen na towary i usługi w Cesarstwie Rzymskim.

Cesarz Dioklecjan wydał ten edykt w celu opanowania wysokiej inflacji, której ówczesny wysoki poziom destabilizował gospodarkę Cesarstwa.

Treść cesarskiego edyktu była umieszczana publicznie w wielu rzymskich miastach w języku łacińskim lub greckim, w zależności od dominującego w danym regionie języka mówionego.

Edykt w Afrodyzji by umieszczony na fasadzie tutejszej rzymskiej bazyliki - budowli pełniącej funkcję hali sądowej - i wśród jej gruzów został odkryty przez archeologów.

Jak poinformował prof. Smith, znalezisko w Afrodyzji jest wyjątkowe, gdyż zawiera ok. 1400 pozycji dotyczących cen różnych surowców, produktów i usług w Cesarstwie Rzymskim objętych edyktem Dioklecjana – jest to najdłuższa znana wersja tego zarządzenia.

Naukowcy zamierzają odnaleźć wszystkie fragmenty tekstu edyktu i zrekonstruować w ten sposób część fasady zburzonej bazyliki.

Wyjątkowo obszerna lista cen z czasów Dioklecjana może mieć wielką wartość poznawczą dla badań życia społecznego i gospodarczego w Cesarstwie Rzymskim na przełomie III i IV wieku.

Stanowisko archeologiczne Afrodyzja zostało wpisane jako obiekt na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2017 roku. (PAP)

jot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Małpy nauczyły się rytmu „Everybody” Backstreet Boys

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: prawa pracownicze jednymi z najsłabiej chronionych praw człowieka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera