Unikalne starożytne znalezisko ze złota w Estonii | Nauka w Polsce

Unikalne starożytne znalezisko ze złota w Estonii

Fot. Fotolia

Skarb złożony ze złotych i srebrnych przedmiotów odkrył na estońskiej wyspie Sarema poszukiwacz-amator – informuje serwis internetowy Estonian Public Broadcasting. Odkryta masywna złota ozdoba jest - w znaczeniu materialnym - najcenniejszym dotychczasowym znaleziskiem archeologicznym w Estonii.

Odkrycia przy pomocy wykrywacza metali dokonał poszukiwacz-amator Jegor Klimow, który powiadomił o swoim znalezisku archeologów.

W skład odkrytego skarbu wchodzi duża, powyginana i misternie wykonana ozdoba ze złota, która mogła służyć jako spiralnie skręcona bransoleta na rękę lub obroża na szyję, a także kilka brosz ze srebra i pozłacanego srebra oraz płytki typowe dla skandynawskich pasów z epoki żelaza, zdobione srebrnymi elementami.

Jak poinformowała dr Marika Magi, archeolog kierująca pracami wykopaliskowymi w miejscu odkrycia skarbu, cenne przedmioty zostały złożone w jamie ofiarnej ok. 1700 lat temu i z pewnością należały niegdyś do przedstawiciela najwyższej warstwy ówczesnej społeczności.

W znaczeniu materialnym odkryta masywna złota ozdoba jest najcenniejszym dotychczas znaleziskiem archeologicznym w Estonii.

Starożytne znaleziska ze złota należą w Estonii do rzadkości – w dziejach estońskiej archeologii wcześniej odnotowano odkrycie zaledwie kilku drobnych przedmiotów, które nie dorównują najnowszemu znalezisku.

Zdaniem naukowców odkryty cenny skarb ofiarny z ok. III wieku w interesujący sposób uzupełnia dotychczasowy obraz życia mieszkańców dzisiejszej Estonii w pierwszych wiekach naszej ery.

Wszystkie odkryte ozdoby umieszczono już w Muzeum Saremy w Kuressaare, gdzie po oczyszczeniu i konserwacji będą prezentowane jako stałe eksponaty. (PAP)

jot/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera