Komplikacje przy pierwszej ciąży zwiększają ryzyko nadciśnienia

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Kobiety, które przy pierwszej ciąży doświadczają komplikacji, są blisko dwukrotnie bardziej narażone na nadciśnienie w późniejszym życiu - wynika z badań opublikowanych przez "Journal of the American Heart Association".

Naukowcy z Indiana University w Stanach Zjednoczonych rekrutowali do badań 4484 kobiety, których średnia wieku przy pierwszej ciąży wynosiła 27 lat. Szczegółowe dane na temat zdrowia kobiet gromadzone były przez okres od 2 do 7 lat po urodzeniu dziecka.

Okazało się, że przewlekłe nadciśnienie zdiagnozowano u 31 proc. kobiet, u których wystąpiła co najmniej jedna komplikacja okołociążowa (m.in. stan przedrzucawkowy czy przedwczesny poród), oraz 17 proc. kobiet, u których nie wystąpiły żadne komplikacje.

"Rozwój nadciśnienia tętniczego zazwyczaj wydaje nam się procesem wieloletnim. Nadciśnienie może jednak rozwinąć się znacznie szybciej - czasami nawet w ciągu trzech lat. W przypadku kobiet, u których wystąpiły komplikacje okołociążowe przy pierwszym dziecku, niezwykle istotne jest regularne kontrolowanie ciśnienia tętniczego, wagi i poziomu cholesterolu" - zauważa autor analizy dr David Haas.

Kolejnym celem badaczy będzie przetestowanie wpływu komplikacji okołociążowych na ryzyko wystąpienia cukrzycy i otyłości.(PAP)

koc/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Małpy nauczyły się rytmu „Everybody” Backstreet Boys

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: prawa pracownicze jednymi z najsłabiej chronionych praw człowieka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera