07.07.2020
PL EN
07.10.2019 aktualizacja 07.10.2019

Gowin: dynamizm rozwoju Łodzi akademickiej jest ogromną szansą tego miasta

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (L) oraz rektor Politechniki Łódzkiej Sławomir Wiak (P) podczas konferencji prasowej poświęconej m.in. inwestycjom w szkolnictwie wyższym w Łodzi. Fot. PAP/Roman Zawistowski  05.10.2019 Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (L) oraz rektor Politechniki Łódzkiej Sławomir Wiak (P) podczas konferencji prasowej poświęconej m.in. inwestycjom w szkolnictwie wyższym w Łodzi. Fot. PAP/Roman Zawistowski 05.10.2019

Łódź akademicka to pewnego rodzaju fenomen, jej dynamizm jest ogromną szansą tego miasta - podkreślił w sobotę w Łodzi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Dodał, że w ostatnich czterech latach na inwestycje w łódzkich uczelniach trafiło z rządu ponad 500 mln zł.

O rozwoju łódzkich szkół wyższych szef resortu nauki mówił podczas sobotniej konferencji prasowej na Politechnice Łódzkiej (PŁ). Zorganizowano ją na budowie powstającego na terenie kampusu PŁ budynku Alchemium, które ministerstwo dofinansowało kwotą 97,5 mln zł.

Jak poinformował podczas spotkania z dziennikarzami Gowin, to w skali kraju największa inwestycja w tej kadencji rządu realizowana w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego. Dodał, że w ciągu ostatnich czterech lat do łódzkich uczeni na różnego rodzaju inwestycje z MNiSW przeznaczono ponad 500 mln zł, co – jak wskazał Gowin – jest największym nakładem w tym zakresie od 1989 roku.

"Akademicka Łódź to pewnego rodzaju fenomen. Uczelnie łódzkie przez trzy lata prac nad przygotowaniem nowej ustawy (o szkolnictwie wyższym) ściśle ze sobą współpracowały. Gościliśmy tutaj podczas wielu debat. Ten dynamizm akademickiej Łodzi jest ogromną szansą tego miasta. Wierzę, że przez następne dekady uczelnie będą chlubą i kołem zamachowym rozwoju Łodzi" – powiedział minister.

Ocenił, że wśród dobrze jego zdaniem rozwijających się łódzkich uczelni prym wiedzie Politechnika Łódzka. "To jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się uczelni w Polsce i chciałbym jej całej wspólnocie akademickiej, ale też przedstawicielom wszystkich uczelni bardzo pogratulować tego rozwoju" - zaznaczył Gowin.

Kanclerz PŁ Włodzimierz Fisiak podkreślał duże zaangażowanie ministerstwa w rozbudowę uczelni. Jak przyznał, rządowe środki pozwoliły zrealizować m.in. powstanie LabFactor będącym nowoczesną bazą laboratoryjną i edukacyjną, Fabryki Inżynierów, czy Zatoki Sportu z jedynym w Łodzi krytym basenem o wymiarach olimpijskich.

Budowę kompleksu "Alchemium – magia chemii jutra" podzielono na dwa etapy. W pierwszym, zaplanowanym do roku 2021, powstać ma centrum konferencyjno-dydaktyczne. Znajdzie się w nim m.in. aula na 500 osób, sala senatu PŁ na 100 osób, pracownie komputerowe oraz audytoria, a także pomieszczenia biurowe, w tym dziekanat Wydziału Chemicznego.

Rektor PŁ prof. Sławomir Wiak poinformował w sobotę, że aby obniżyć koszty powstania kompleksu za zaprojektowanie poszczególnych elementów infrastruktury są odpowiedzialni pracownicy różnych wydziałów politechniki, w tym m.in. b. dyrektor Instytutu Informatyki Stosowanej prof. Dominik Sankowski, który opracuje sieć teleinformatyczną.

W drugim etapie, w latach 2021-2024, powstaną dwa gmachy, w których znajdą się laboratoria chemiczne oraz naukowe. Całość stanowić będzie kompleks trzech budynków o wysokości pięciu kondygnacji nadziemnych oraz jednej podziemnej, o powierzchni 27 tys. m kw.

Cała inwestycja ma kosztować 113 mln zł. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ itm/

Copyright © Fundacja PAP 2020