Mikrobiom oświecony

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Za pośrednictwem witaminy D światło słoneczne może wpływać na mikrobiom jelitowy - informuje pismo "Frontiers in Microbiology”.

Badania kliniczne przeprowadzone przez zespół prof. Bruce’ Vallance z University of British Columbia wskazują, że światło słoneczne pośrednio wpływa na żyjące w ludzkim jelicie mikroorganizmy i może zmieniać skład tej populacji.

Wyniki wcześniejszych badań wskazywały, że ekspozycja na słońce, poziom witaminy D oraz rodzaj bakterii jelitowych mają związek z ryzykiem chorób o podłożu zapalnym, na przykład stwardnienia rozsianego (SM) oraz zapalnych chorób jelit (IBD).

To, że pod wpływem promieniowania UVB w skórze powstaje aktywna postać witaminy D ustalono już ubiegłym wieku. Niedawne prace sugerują związek pomiędzy witaminą D a ludzkim mikrobiomem jelitowym. Jednak to, że promieniowanie UVB zmienia mikrobiom za pośrednictwem witaminy D zaobserwowano wcześniej tylko w przypadku gryzoni.

Naukowcy z University of Columbia przeprowadzili badanie na 21 zdrowych ochotniczkach. W ciągu tygodnia kobiety otrzymały trzy jednominutowe sesje ekspozycji całego ciała na ultrafiolet. Przed i po ekspozycji pobierano próbki kału w celu analizy bakterii jelitowych, a także próbki krwi (by zbadać poziom witaminy D).

Napromieniowanie skóry UVB znacznie zwiększyło różnorodność mikrobiologiczną jelit, ale tylko u 12 osób, które nie przyjmowały suplementów witaminy D podczas badania (przeprowadzono je zimą).

„Przed ekspozycją na UVB kobiety te miały mniej zróżnicowany i zrównoważony mikrobiom jelitowy niż te, które przyjmują suplementy witaminy D - wskazał prof. Bruce Vallance. - Ekspozycja na UVB zwiększyła bogactwo i równomierność ich mikrobiomu do poziomów nie do odróżnienia od grupy suplementowanej, której mikrobiom nie został znacząco zmieniony”.

Najwyraźniejszy efekt zaobserwowany po ekspozycji na UVB dotyczył wzrostu względnej liczebności bakterii Lachnospiraceae. Także wcześniejsze badania łączyły obfitość Lachnospiraceae z wysokim poziomem witaminy D u gospodarza.

Podobnie jak podczas badań na myszach, wykazano także wzrost liczebności bakterii Firmicutes w jelicie oraz spadek liczebności Bacteroidetes po ekspozycji na UVB.

Zdaniem autorów zaobserwowane zależności mogą się przyczynić do wyjaśnienia ochronnej roli ekspozycji na UVB w chorobach zapalnych, takich jak stwardnienie rozsiane oraz IBD.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szczepienie przeciw COVID-19 może przedłużać życie pacjentów z niewydolnością serca

  • Fot. Adobe Stock

    Lato 2023 r. w Europie było najgorętsze od dwóch tysięcy lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera