Naukowcy zidentyfikowali bakterie, które mogą zwiększać ryzyko raka jelita grubego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Niesklasyfikowany jeszcze rodzaj bakterii należący do rzędu Bacteroidales ma związek ze zwiększeniem ryzyka raka jelita grubego do 15 proc. - poinformowali naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu podczas konferencji brytyjskiego National Cancer Research Institute, która odbywa w Glasgow.

"Chcieliśmy sprawdzić, czy różnice w mikrobiomie jelitowym człowieka, takie jak liczba obecnych bakterii czy liczebność konkretnych ich rodzajów, może wpływać na ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Wiele dotychczasowych badań prowadzonych zarówno wśród ludzi, jak i na myszach wskazywało na istnienie takiej zależności. Nasze wyniki potwierdzają, że bakterie należące do rzędu Bacteroidales występują częściej i w większych ilościach u osób z rakiem jelita grubego" - mówi autorka analizy dr Kaitlin Wade.

Naukowcy analizowali dane dotyczące 124 tys. osób zarejestrowanych w bazach czterech projektów badawczych. Po przeprowadzeniu badań asocjacyjnych w skali genomu autorzy ustalili, że wariant genetyczny w określonych częściach genomu miał związek z obecnością różnego poziomu 13 rodzajów bakterii jelitowych, a u osób z niesklasyfikowaną bakterią z rzędu Bacteroidales występowało większe ryzyko rozwoju raka jelita grubego niż u osób, które tej bakterii nie posiadały.

W badaniach zastosowano metodę randomizacji Mendla, która polega na określaniu wpływu wariantów genetycznych na wystąpienie określonego rezultatu.

"Po sklasyfikowaniu tej bakterii musimy przeprowadzić więcej badań, by zrozumieć w jaki sposób czynniki genetyczne wpływają na mikrobiom jelitowy. Nie wiemy jeszcze czy próba wyeliminowania tej bakterii w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju nowotworu może mieć skutki uboczne wpływające na inne aspekty zdrowia" - komentuje dr Wade. (PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ AstraZeneca wycofuje szczepionkę przeciw Covid-19

  • Fot. Adobe Stock

    W średniowiecznej Anglii to wiewiórki mogły przenosić trąd

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera