06.07.2020
PL EN
31.12.2019 aktualizacja 31.12.2019

Dlaczego archeologia? - wywiady na 100-lecie archeologii na Uniwersytecie Warszawskim

Fot. PAP/ Wojciech Pacewicz Fot. PAP/ Wojciech Pacewicz

Sukcesy prof. Kazimierza Michałowskiego w Egipcie skłoniły niektórych obecnych naukowców do rozpoczęcia studiów archeologicznych na Uniwersytecie Warszawskim. O różnych swoich motywacjach opowiadają badacze w wywiadach wideo, które ukazały się z okazji 100-lecia tego kierunku na UW.

Film "Dlaczego archeologia?" powstał z inicjatywy Michała Dąbskiego, Konrada Gutkowskiego i Mirona Bogackiego.

"100-lecie archeologii skłoniło nas do zarejestrowania osób, które studiowały w zupełnie innych czasach. (...) Wydawało nam się, że warto zarejestrować kawałek historii warszawskiej archeologii" - powiedział PAP Miron Bogacki, który odpowiadał za zdjęcia i montaż filmu.

Początkowo inicjatorzy akcji chcieli przeprowadzić wywiady tylko z najstarszymi profesorami-absolwentami, ale potem projekt zaczął rozszerzać się i skończyło się na wywiadach z siedemnastoma osobami, nie tylko z tytułem profesorskim. Zdaniem Bogackiego osoby, które się wypowiadają to w większości naukowcy, którzy mieli silny wpływ na kształt polskiej nauki.

"W tym filmie pokazane są właściwie tylko odpowiedzi na jedno pytanie, a zadawaliśmy i zarejestrowaliśmy ich znacznie więcej. Może kiedyś w przyszłości uda się jeszcze zmontować inne filmy z zebranych materiałów" - zdradza Bogacki.

W filmie występują m.in. prof. Karol Myśliwiec, prof. Aleksander Bursche, prof. Piotr Bieliński, prof. Barbara Kaim czy Zdzisław Skrok. Część z absolwentów studiowało archeologię już w latach 50. - opowiadają o swoich motywacjach związanych z podjęciem studiów archeologicznych i przebieg egzaminu wstępnego.

"Film skierowany jest głównie do studentów, absolwentów i kandydatów na studia archeologiczne. Pokazuje wielu wybitnych naukowców od prywatnej strony. Przedstawia dylematy wyboru drogi życiowej i jest świadectwem często trudnych powojennych czasów Polski Ludowej" - mówi Bogacki.

Materiały do filmu zbierane były od lata do grudnia 2019 roku.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020