23.02.2020
PL EN
09.01.2020 aktualizacja 09.01.2020

Zanieczyszczenie powietrza nie sprzyja zdrowiu kości

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Osoby przebywające w otoczeniu cechującym się dużym zanieczyszczeniem powietrza mają słabsze kości – wynika z badania opublikowanego na łamach „Jama Network Open”. Są w związku z tym bardziej narażone na osteoporozę.

Wiadomo, że zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego, raka płuc, udaru i wielu innych przypadłości. Teraz naukowcy z Barcelona Institute for Global Health (Hiszpania) potwierdzili, iż sprzyja również zmniejszeniu gęstości kości, a tym samym - osteoporozie.

Badacze oszacowali poziom zanieczyszczenia powietrza w 28 wioskach leżących w pobliżu Hajdarabadu – miasta w południowych Indiach. Ponadto wypytali mieszkańców (ponad 3700 osób) o rodzaj używanego do gotowania paliwa i porównali ich masę kostną w lędźwiowym odcinku kręgosłupa i lewym biodrze.

Okazało się, że osoby mieszkające na terenach o dużym zanieczyszczeniu powietrza, zwłaszcza pyłem zawieszonym, miały mniejszą masę kostną. Nie stwierdzono związku pomiędzy stosowaniem paliwa z biomasy a gęstością kości.

Średnie roczne stężenie aerozoli atmosferycznych o średnicy nie większej niż 2,5 μm (PM2,5) wynosiło na badanych obszarach 32.8 μg/m3. Tymczasem maksymalny poziom zalecany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) to tylko 10 μg/m3.

„Nasze badanie stanowi wkład w ograniczoną i niespójną literaturę na temat zanieczyszczenia powietrza i zdrowia kości. Wdychanie pyłu zawieszonego może prowadzić do utraty masy kostnej poprzez stres oksydacyjny i zapalenie wywołane zanieczyszczeniem powietrza” – mówi główny autor badania Otavio T. Ranzani.

O badaniu można przeczytać pod adresem. (PAP)

ooo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020