02.06.2020
PL EN
10.01.2020 aktualizacja 10.01.2020

Podkarpackie/ Rozbudowa ośrodka dla głuszców poprawiła warunki ich hodowli

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Rozbudowa Ośrodka Hodowli Głuszca w nadleśnictwie Leżajsk (Podkarpackie) sprawiła, że warunki stworzone tym ptakom poprawiły się. W efekcie od 2103 r. na wolność trafiły 203 głuszce wyhodowane w leśnej wolierze – powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Prace modernizacyjne w ośrodku trwały od 2011 r. Aktualnie składa się on z dwóch odchowalni dla pisklaków, 24 zadaszonych boksów oraz 14 osiatkowanych wybiegów. "Pozwala to na przetrzymywanie do 50 dorosłych osobników i coroczne wychowywanie ok. 100 młodych ptaków" – zauważył w czwartek rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Edward Marszałek.

Zaznaczył, że w ubiegłym roku leśnicy zakończyli także budowę obiektu, który stanowi zaplecze dla hodowli i zapewnia sterylne przygotowywanie pokarmów. "Budynek również pełni rolę edukacyjną. Przez lustra weneckie można tam obserwować ptaki na wybiegach" – dodał leśnik.

Obecnie w ośrodku hodowli nadleśnictwa Leżajsk znajduje się 19 kur i 12 kogutów. W latach 2013 – 2019 do środowiska leśnego trafiły stamtąd 203 ptaki.

Marszałek przypomniał, że w stanie wolnym głuszce są gatunkiem zanikającym na Podkarpaciu. Zazwyczaj padają ofiarą małych drapieżników, m.in. jenotów, kun, lisów.

W polskich Lasach Państwowych są prowadzone trzy ośrodki hodowli głuszca. Prócz Leżajska hodowany jest on w Nadleśnictwie Wisła (RDLP w Katowicach) i Głęboki Bród (RDLP w Białymstoku). Od 1995 r. głuszec podlega ochronie ścisłej. 

PAP - Nauka w Polsce, Alfred Kyc

kyc/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020