01.06.2020
PL EN
14.01.2020 aktualizacja 14.01.2020

UKSW i Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozpoczynają współpracę

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wykonywaniem ekspertyz, analiz i prac badawczych dotyczących m.in. organizacji zarządzania ruchem lotniczym w Europie zajmować się będą Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) i Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP). W poniedziałek instytucje podpisały umowę o współpracy.

Celem współpracy jest realizacja badań naukowych oraz prac badawczo-rozwojowych. Współpraca będzie obejmować przede wszystkim wykonywanie ekspertyz, analiz i prac badawczych dotyczących zagadnień związanych z organizacją zarządzania ruchem lotniczym w Europie oraz modelem europejskiego rynku lotniczego i sieci lotniczej - poinformowało PAP biuro prasowe UKSW.

Oba podmioty chcą także brać udział w projektach naukowych oraz współdziałać we wzajemnym promowaniu przedsięwzięć i efektów prac w krajowych oraz zagranicznych środowiskach naukowo-badawczych i przemysłowych.

"Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW posiada niezbędny potencjał intelektualny do prowadzenia badań i analiz w obszarze żeglugi powietrznej. Tuż po zbudowaniu centrum badawczego w Dziekanowie Leśnym będziemy posiadać niezbędne technologie do prowadzenia badań wspólnie z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania ruchem lotniczym i przestrzenią powietrzną" - powiedział rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński.

Prezes PAŻP Janusz Janiszewski dodał, że lotnictwo jest dziś w ścisłej czołówce najbardziej innowacyjnych dziedzin transportu.

"Dla dynamicznego rozwoju i utrzymania najwyższego poziomu bezpieczeństwa konieczne jest pozyskiwanie informacji i ciągła wymiana wiedzy. W wielu obszarach PAŻP jest dziś w gronie światowych liderów, by dalej tak dynamicznie się rozwijać szukamy partnerów, by wspólnie pracować nad rozwojem nowoczesnych technologii i kształceniem kadr" - podkreślił Janiszewski.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020