
Wykonywaniem ekspertyz, analiz i prac badawczych dotyczących m.in. organizacji zarządzania ruchem lotniczym w Europie zajmować się będą Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) i Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP). W poniedziałek instytucje podpisały umowę o współpracy.
Celem współpracy jest realizacja badań naukowych oraz prac badawczo-rozwojowych. Współpraca będzie obejmować przede wszystkim wykonywanie ekspertyz, analiz i prac badawczych dotyczących zagadnień związanych z organizacją zarządzania ruchem lotniczym w Europie oraz modelem europejskiego rynku lotniczego i sieci lotniczej - poinformowało PAP biuro prasowe UKSW.
Oba podmioty chcą także brać udział w projektach naukowych oraz współdziałać we wzajemnym promowaniu przedsięwzięć i efektów prac w krajowych oraz zagranicznych środowiskach naukowo-badawczych i przemysłowych.
"Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW posiada niezbędny potencjał intelektualny do prowadzenia badań i analiz w obszarze żeglugi powietrznej. Tuż po zbudowaniu centrum badawczego w Dziekanowie Leśnym będziemy posiadać niezbędne technologie do prowadzenia badań wspólnie z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania ruchem lotniczym i przestrzenią powietrzną" - powiedział rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński.
Prezes PAŻP Janusz Janiszewski dodał, że lotnictwo jest dziś w ścisłej czołówce najbardziej innowacyjnych dziedzin transportu.
"Dla dynamicznego rozwoju i utrzymania najwyższego poziomu bezpieczeństwa konieczne jest pozyskiwanie informacji i ciągła wymiana wiedzy. W wielu obszarach PAŻP jest dziś w gronie światowych liderów, by dalej tak dynamicznie się rozwijać szukamy partnerów, by wspólnie pracować nad rozwojem nowoczesnych technologii i kształceniem kadr" - podkreślił Janiszewski.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.