28.02.2020
PL EN
22.01.2020 aktualizacja 22.01.2020

Operacje wszczepienia endoprotezy kolana najczęściej wykonywane w nieodpowiednim czasie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

U większości pacjentów w USA, którym wszczepia się endoprotezę kolana, operacja ta jest przeprowadzana w nieodpowiednim momencie – zbyt późno lub zbyt w wcześnie – wykazało amerykańskie badanie. Pierwsza grupa odnosi zmniejszone korzyści, a druga podejmuje niepotrzebne ryzyko.

Naukowcy z Northwestern University podkreślają, że odpowiednio dobrany czas wszczepienia endoprotezy kolana ma krytyczne znaczenie dla potencjalnych korzyści. Poza tym, często jest to jedyna metoda, by przywrócić zdrowie osobom z uszkodzonym kolanem. W samych Stanach Zjednoczonych wykonuje się ok. miliona takich zabiegów rocznie.

Badacze alarmują jednak, że aż 90 proc. pacjentów, którym operacja mogłaby pomóc, przechodzi ją z opóźnieniem, co zmniejsza odnoszone korzyści. Z kolei u 25 proc. pacjentów, którzy nie potrzebowali operacji, przeprowadzono ją zbyt wcześnie, kiedy korzyści z niej były minimalne.

„Ludzie czekają i czekają, tracąc większość korzyści z operacji. Kiedy ktoś czeka zbyt długo, dzieją się dwie rzeczy. Zapalenie kości i stawów uszkadza ich działanie. Niektórzy pacjenci nie będą zdolni do zginania nóg, co wpłynie na chodzenie i możliwość poruszania się. Kiedy nie można ćwiczyć, mogą zacząć się rozwijać inne problemy ze zdrowiem, np. choroby układu krążenia. Może pojawić się depresja. Ogólny wpływ takiego stanu rzeczy może być ogromny” - mówi prof. Hassan Ghomrawi, autor pracy opublikowanej na łamach „Journal of Bone and Joint Surgery”.

„Drugi problem związany z opóźnieniem zabiegu to mniejsze zyski. Nie odzyskuje się funkcji kolana w takim samym stopniu, jak przy szybszej operacji. Mobilność pozostaje zredukowana w porównaniu do osoby zoperowanej wcześniej” - kontynuuje specjalista.

Z kolei zabieg przeprowadzony zbyt wcześnie oznacza niepotrzebne ryzyko komplikacji przy niewielkich korzyściach.

Taka osoba może także potrzebować drugiego zabiegu po latach. Operacja tego typu jest dużo trudniejsza i rokowania po niej są zwykle gorsze.

Naukowcy zwracają uwagę, że idealnie czas zabiegu dobiera się na podstawie algorytmu uwzględniającego ból, działanie stawu, ocenę radiologiczną i wiek pacjenta.

„Liczba tego typu operacji wzrasta. Musimy upewnić się, że są one przeprowadzane w odpowiednim czasie. Pozwoli to uzyskać maksymalne korzyści i zminimalizować koszty. Ponieważ wszczepienie endoprotezy kolana jest zabiegiem z wyboru, jego czas zależy nie tylko od czynników klinicznych, ale także demograficznych, społeczno-ekonomicznych i społeczno-kulturowych. Musimy lepiej zrozumieć te czynniki i dopracować ustalanie czasu operacji” - podkreśla prof. Ghomrawi.

Więcej informacji tutaj i tutaj. (PAP)

mat/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020