01.04.2020
PL EN
27.01.2020 aktualizacja 27.01.2020

Naukowcy z UW opracowali nową metodę wydajnego wytwarzania mRNA

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Badacze z UW odkryli nową metodę wydajnego wytwarzania mRNA. Rezultaty badań naukowcy opisali na łamach „Nucleic Acids Research”. "Artykuł został uznany przez recenzentów za przełomowy dla rozwoju nauki" - informuje UW w materiale prasowym przesłanym PAP.

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Jacka Jemielitego, dr hab. Joanny Kowalskiej i dr. Pawła Sikorskiego opisali nową metodę wydajnego wytwarzania informacyjnych RNA (mRNA), które różnią się rodzajem pierwszego transkrybowanego nukleotydu.

W informacyjnych RNA, otrzymywanych dotychczas najpowszechniej stosowaną metodą, pierwszym transkrybowanym nukleotydem jest guanozyna. Zastąpienie guanozyny innym nukleotydem zwiększa nawet 60-krotnie poziom biosyntezy białka w komórkach dendrytycznych, czyli komórkach kluczowych dla działania tzw. szczepionek przeciwnowotworowych.

"Publikacja badaczy Uniwersytetu Warszawskiego otrzymała od recenzentów czasopisma `Nucleic Acids Research` status `Breakthrough Paper` – artykułu przełomowego dla rozwoju nauki. Badania otwierają nowe możliwości w projektowaniu informacyjnych RNA, charakteryzujących się właściwościami biologicznymi znacznie lepszymi niż wszystko, co dotychczas zostało opracowane w tej dziedzinie" - podkreśla UW.

"Terapeutyczne mRNA to jeden z najintensywniej rozwijających się obszarów badawczych na polu walki z chorobami nowotworowymi, wirusowymi i rzadkimi chorobami genetycznymi" – podkreśla prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii UW, komentując nowe ustalenia.

"Jednym z głównych wyzwań w tej dziedzinie jest zminimalizowanie ilości mRNA, uzyskując jednocześnie wystarczający efekt terapeutyczny. Nasze badania pokazują nowy kierunek w projektowaniu terapeutycznego mRNA. Kolejne technologie ulepszające właściwości mRNA, w oparciu o opublikowane wyniki, są już rozwijane w naszym Laboratorium Chemii Bioorganicznej w Centrum Nowych Technologii i na Wydziale Fizyki oraz poprzez spółkę spin-off UW ExploRNA Therapeutics, utworzoną wspólnie z badaczami z WUM" – wyjaśnia.

Tekst publikacji naukowców z UW dostępny jest na stronie czasopisma "Nucleic Acids Research".

Zespół prof. Jemielitego od lat pracuje nad mRNA. Za swoje osiągnięcia warszawscy naukowcy zostali m.in. nominowani do finału Nagrody Europejskiego Wynalazcy 2018 w kategorii "Badania". 

PAP - Nauka w Polsce

zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020