Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
10.02.2020 aktualizacja 10.02.2020

Pigmenty kalmarów mogą chronić przed rozwojem bakterii

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Pigmenty zawarte w skórze kalmarów mają właściwości antybakteryjne i mogą chronić przed rozwojem groźnych chorób, wynika z badania przeprowadzonego przez zespół hiszpańskich i meksykańskich biologów.

Według studium uczonych z uniwersytetu stanu Sonora (Meksyk północno zachodni) i uniwersytetu Miguel Hernandez z hiszpańskiego Elche, zawarte w skórze kalmarów ommochromy posiadają też właściwości antyoksydacyjne.

O wyniku badań, w trakcie których potwierdzono, że ommochromy kalmarów zatrzymują m.in. rozwój beztlenowej bakterii Listeria monocytogenes, Haemophilus influenzae, Gronkowca złocistego, a także Salmonelli - poinformował uczestnik tych prac, biolog Jesus Enrique Chan.

"Dodatkowo barwniki te powstrzymują rozwój grzybów, takich jak np. bielnik biały" - dodał Jesus Enrique Chan.

Naukowiec wyjaśnił, że jego zespół badawczy opracował już informacje na temat temperatury oraz proporcji pigmentów kalmara, dzięki którym otrzymuje się najlepsze właściwości do hamowania rozwoju bakterii oraz grzybów.

We wnioskach z badania opublikowanego w magazynie "Journal of Microbiology, Biotechnology and Food Sciencs" autorzy studium wskazali, że ommochromy zawarte w skórze kalmarów mają "wysoki potencjał" do skomercjalizowania ich oraz zastosowania w produkcji różnych wyrobów.

"Pigmenty te mają wysokie właściwości terapeutyczne. W przyszłości mogłyby one zostać zastosowane zarówno przez sektor spożywczy, jak również medyczny" - napisał we wnioskach zespół biologów z uniwersytetów z Meksyku i Hiszpanii.

Naukowcy wyjaśnili, że jednym z pigmentów posiadających wysokie właściwości antybakteryjne jest ksantomatina. Występuje ona zarówno w skórze kalmarów, jak też w sepiach i ośmiornicach. (PAP)

zat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024