06.07.2020
PL EN
13.02.2020 aktualizacja 13.02.2020

Ryzyko chorób metabolicznych i raka związane z poziomem testosteronu

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Wysoki poziom testosteronu zwiększa ryzyko cukrzycy u kobiet, ale zmniejsza u mężczyzn. Duże stężenie tego hormonu sprzyja też zachorowaniu na raka piersi, endometrium i prostaty – wynika z badania zamieszczonego w „Nature Medicine”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge i Exeter (W. Brytania) na podstawie badań genetycznych wykazali, że poziom testosteronu odgrywa dużą, ale często odmienną rolę w powstawaniu chorób metabolicznych i nowotworów złośliwych u kobiet i mężczyzn.

Badacze po porównaniu materiału genetycznego uzyskanego od prawie pół miliona klientów brytyjskiego biobanku (UK Biobank) stwierdzili, że duże stężenie tego hormonu płciowego u kobiet o 37 proc. zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy i o 51 proc. zespołu policystycznych jajników. U mężczyzn natomiast zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę o 14 proc.

Wysoki poziom testosteronu sprzyja też rozwojowi nowotworów złośliwych – raka piersi i trzonu macicy (endometrium) u kobiet oraz raka prostaty u mężczyzn.

„Wyniki naszego badania dostarczają wyjątkowego wglądu w związane z chorobami oddziaływania testosteronu. W szczególności podkreślają konieczność osobnego badania kobiet i mężczyzn, bo np. w przypadku cukrzycy wpływ testosteronu okazuje się zupełnie odmienny” – komentuje dr Katherine Ruth, współautorka badania (https://doi.org/10.1038/s41591-020-0751-5). (PAP)

ooo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020