07.04.2020
PL EN
21.02.2020 aktualizacja 21.02.2020

Stary lek na cukrzycę pomaga chudnąć otyłym dzieciom i nastolatkom

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Metformina, stary lek stosowany u chorych na cukrzycę typu 2, pomaga chudnąć otyłym dzieciom i nastolatkom – wynika z badania, które publikuje pismo “Childhood Obesity”.

Irańsko-amerykański zespół naukowców doszedł do takiego wniosku na podstawie tzw. metaanalizy wyników dostępnych badań klinicznych, dotyczących wpływu metforminy na różne wskaźniki otyłości u dzieci i młodzieży. Badacze, którymi kierował Alireza Milajerdi z Uniwersytetu Nauk Medycznych w Teheranie, znaleźli na ten temat 38 artykułów, opublikowanych do sierpnia 2018 r. Łącznie badaniami objętych zostało ok. 2,2 tys. dzieci i nastolatków.

Jak wyliczyli, podawanie metforminy przyczyniało się u otyłych dzieci i nastolatków do znacznego spadku wskaźnika masy ciała (BMI) – średnio o 1,07 kg/m2, a także spadku masy ciała – średnio o 2,5 kg, obwodu w talii – średnio o ok. 2 cm. U dzieci i młodzieży z nadwagą i otyłością lek obniżał też tłuszczową (ale nie beztłuszczową) masę ciała.

U najmłodszych dzieci z nadwagą lub otyłością redukcja BMI oraz obwodu w pasie nie była jednak istotna statystycznie, podkreślają autorzy pracy.

Ich zdaniem konieczne są dalsze badania, które pozwolą zweryfikować te wyniki.

Jak skomentował w komentarzu odredakcyjnym do artykułu dr Tom Baranowski z Baylor College of Medicine w Houston (Teksas, USA), wyniki tej analizy mogą być pierwszym krokiem w kierunku stosowania metforminy w terapii otyłości u dzieci.

We wstępie do artykułu naukowcy przypominają, że nadwaga i otyłość wśród dzieci i nastolatków stanowią obecnie istotny problem zdrowia publicznego na całym świecie – nie tylko w krajach rozwiniętych, ale też rozwijających się, takich jak Indie czy Chiny. Badania dowodzą, że mają one związek z podwyższonym ryzykiem otyłości w życiu dorosłym, chorób przewlekłych, w tym nadciśnienia tętniczego, zbyt wysokiego poziomu lipidów we krwi, a także cukrzycy typu 2, chorób układu sercowo-naczyniowego czy różnych nowotworów złośliwych.

Podstawę interwencji w najmłodszych grupach wiekowych z nadwagą i otyłością stanowi zmiana stylu życia na aktywny oraz diety na mniej kaloryczną i bardziej wartościową pod względem odżywczym. Jednak naukowcy poszukują też skutecznych metod terapeutycznych, które mogłyby w bezpieczny sposób wspomóc leczenie otyłości u dzieci i młodzieży.

Metformina jest starym lekiem, który stanowi podstawę leczenia cukrzycy typu 2. Obniża poziom glukozy we krwi, ale ma również dodatkowe korzystne działania, takie jak redukcja insulinooporności, obniżenie ryzka tycia, czy ryzyka niektórych nowotworów.

Jak spekulują autorzy najnowszej analizy, metformina może sprzyjać chudnięciu m.in. poprzez oddziaływanie w centralnym układzie nerwowym i hamowanie apetytu. Może też nasilać utlenianie tłuszczów, obniżać syntezę związków tłuszczowych oraz ich akumulację w organizmie. (PAP)

jjj/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020