Naukowe wydarzenia nominowane w konkursach ze świata kultury

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Trwają głosowania w plebiscytach kulturalnych, w których nominowano.... wydarzenia naukowe. W konkursie MocArty nominację dostała trójwymiarowa mapa Drogi Mlecznej i Pozytonowy Tomograf Emisyjny J-PET. W plebiscycie Książka Roku na głosy czeka wydarzenie związane z nazwaniem ciał niebieskich Solaris/Pirx.

Astronomia od dawna stanowi inspirację dla twórców kultury i jej odbiorców. Wydarzenia astronomiczne dostrzeżono również - i nominowano - w dwóch tegorocznych plebiscytach: Książka Roku 2019 oraz MocArty RMF Classic 2019.

Organizatorzy plebiscytu Książka Roku 2019, w kategorii „Wydarzenie roku 2019", nominowali nadanie nazw Solaris/Pirx.

Nazwy te - nawiązujące do twórczości Stanisława Lema, najsłynniejszego polskiego pisarza science-fiction - zostały nadane oficjalnie gwieździe i planecie w 2019 roku przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU). W akcji IAU100 NameExoWorlds licznie uczestniczyli Polacy, oddając aż jedną piątą wszystkich głosów na świecie.

Plebiscyt Książka Roku 2019 jest prowadzony przez portal Lubimyczytać.pl przy wsparciu Allegro, Starego Browaru i Miasta Poznań. Głosowanie odbywa się poprzez stronę internetową https://lubimyczytac.pl/plebiscyt. Internauci mogą głosować do końca lutego b.r.

Z kolei w trwającym obecnie konkursie MocArty RMF Classic 2019 - można znaleźć aż dwa naukowe acenty. W jednej z kategorii, „Rzecz z klasą 2019”, nominowano wyniki badań astronomicznych: trójwymiarową mapę Drogi Mlecznej, opracowanej przez polskich astronomów z projektu OGLE z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

W tej samej kategorii MocArtów można też głosować na inny projekt z dziedziny nauki i techniki: Pozytonowy Tomograf Emisyjny J-PET, zaprojektowany i wykonany w Zakładzie Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Organizatorem plebiscytu jest nadawca programu radiowego RMF Classic, a głosowanie internetowe trwa do 26 lutego pod adresem https://www.rmfclassic.pl/mocarty-2019.

cza/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Podpisano umowę na organizację w Polsce kongresu astronautycznego IAC 2027

  • Fot. materiały prasowe

    W maju w Warszawie Europejskie Dni Aeronautyki - Aerodays 2025; trwa rejestracja

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera